Odobratie DNA, mali na to policajti právo?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Odobratie DNA, mali na to policajti právo?

Dobrý deň, môj manžel bol obvinený z ublíženia na zdraví a výtržníctva. Počas druhého výsluchu mu boli odobrané odtlačky prstov a vzorka DNA. Prípad sa stále vyšetruje a doteraz nie je nič dokázané. Chcela by som vedieť, či mali policajti zákonné právo na takéto odobratie. Tento akt bol veľmi degradujúci a môj manžel to psychicky náročne znáša. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Odobratie DNA, mali na to policajti právo?

Dobrý deň, neuviedli ste, či boli Vášmu manželovi odobraté odtlačky prstov a vzorka DNA proti jeho vôli (nasilu) alebo vzorky poskytol dobrovoľne. Všeobecne však odobratie odtlačkov prstov a odobratie DNA upravuje ustanovenie § 155 Trestného poriadku. Podľa ods. 3 spomenutého ustanovenia je osoba podozrivá zo spáchania trestného činu povinná strpieť odobratie odtlačkov prstov a tiež odobratie DNA. Ak podozrivá osoba dobrovoľné odobratie odtlačkov prstov alebo DNA odmietne, tak prokurátor alebo s jeho súhlasom policajt môže vydať príkaz na odobratie odtlačkov prstov alebo DNA. Po takomto príkaze môžu policajti i nasilu odobrať od podozrivej osoby odtlačky prstov alebo DNA. Spomínaný príkaz musí byť vydaný písomne a musí byť riadne odôvodnený, tzn. musí byť uvedený dôvod, pre ktorý sa rozhodli o odobratí vyššie spomenutých vzoriek (napr. aby zistili či krv na mieste činu je jeho a tým ho spojili so spáchaním trestného činu).