Ochranná doba a nárok na odstupné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Ochranná doba a nárok na odstupné

Dobrý deň! Som zamestnankyňou chránenej dielne 1 rok a 6 mesiacov. Posledné 3 mesiace som bola na PN. Má môj zamestnávateľ právo mi po návrate do práce dať výpoveď? V prípade, že áno, vzniká mi nárok na odstupné? Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď. Pekný deň!

Odpoveď: Ochranná doba a nárok na odstupné

Dobrý deň. Zákaz výpovede je upravený v ustanovení § 64 Zákonníka práce. Vo všeobecnosti platí, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď počas tzv. ochrannej doby. V zmysle ods. 1 písm. a) sa ochrannou dobou rozumie aj doba, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok. Po uplynutí ochrannej doby môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď ak existuje aspoň jeden z taxatívne ustanovený dôvodov výpovede uvedených v ustanovení § 63 Zákonníka práce.

Pokiaľ ide o nárok na odstupné, v prípade, že s Vami zamestnávateľ skončil (resp. skončí) pracovný pomer výpoveďou, pričom Váš pracovný pomer trval 1 rok a 6 mesiacov, nevzniká Vám zákonný nárok na odstupné.

Vzhľadom na to, že ste zamestnankyňou chránenej dielne, dávam Vám do pozornosti aj ustanovenie § 66 Zákonníka práce, podľa ktorého: "Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e)."

Ak máte pochybnosti o dôvodnosti výpovede, odporúčam Vám výpoveď danú zamestnávateľom prekonzultovať s odborníkom.