Neviem odhlásiť predané auto

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Neviem odhlásiť predané auto

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Predal som auto, mám kúpno-predajnú zmluvu aj veľký aj malý TP. Nový majiteľ mi mal poslať splnomocnenie, keďže k predaju došlo cez víkend a notára sme nemali po ruke. Avšak splnomocnenie mi neposlal a teraz neviem auto odhlásiť. Keďže platí objektívna zodpovednosť, chcem vás poprosiť o radu, ako mám postupovať, aby som auto odhlásil, respektíve sa ho zbavil. Nový majiteľ, ktorý auto už má, nejaví záujem o to, aby som ho na neho prihlásil. Mám ešte nejaké ďalšie možnosti okrem úplného odhlásenia auta z evidencie, vzhľadom na to, že to stojí 500€ a za auto som dostal 1000€? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Odpoveď: Neviem odhlásiť predané auto

Dobrý deň, pokiaľ táto osoba neprihlási uvedené vozidlo na seba máte dve možnosti. Prvá je nahlásiť (doporučeným listom na políciu) neprihlásenie vozidla v zákonnej 30 dňovej lehote. Za neprihlásenie vozidla hrozí novému vlastníkovi vozidla pokuta.

Toto môže prinútiť nového vlastníka, aby vozidlo prihlásil.

Otázka vlastníctva k vozidlo by mala byť riešená v zmluve (to znamená, že kedy dôjde k okamihu, keď sa stane nový vlastník skutočným vlastníkom vozidla). Dohodnuté to môže byť rôzne (napríklad okamihom odovzdania, alebo okamihom zaplatenia kúpnej ceny alebo až okamihom prepisu na DI).

Podľa toho sa treba pozerať aj na Vašu zodpovednosť za priestupky užívateľa vozidla. Ak máte kúpnu zmluvu a je v nej uvedené, že ste vozidlo odovzdali, potom sa zbavíte svojej zodpovednosti.

Druhá možnosť je odstúpenie od zmluvy. To je však možné iba v prípade, ak to vyplýva zo zákona alebo zo zmluvy. Pozrite si zmluvu, či máte v zmluve uvedené podmienky na odstúpenie od zmluvy.