Dobrý deň,
jedna vec je zrušenie poistky na čo vôbec nie je potrebný nový Technický preukaz, ale stačí Vám číslo poistnej zmluvy a vedieť o akú poisťovňu išlo. Stačí na poisťovňu napísať mail, že rušíte svoju poistku z dôvodu zmeny majiteľa odo dňa, kedy bola podpísaná kúpna zmluva. Prílohou mailu by mohla byť naskenovaná podpísaná kúpna zmluva.
Čo sa týka odhlásenia vozidla, je potrebné si poriadne overiť, či nový vlastník vozidla bol na inšpektoráte na prehlásenie vozidla. Z právneho pohľadu je podstatné, kto je držiteľom vozidla. Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov upravuje v § 116 povinnosti držiteľa oznámiť zmenu držiteľa vozidla Policajnému zboru a zároveň aj upravuje príslušné sankcie za porušenie tejto oznamovacej povinnosti, ktorá je vlastne správnym deliktom v zmysle znenia tohto zákona.
Odporúčam zrušiť poistenie PZP. Ak máte jedno vyhotovenie kúpnej zmluvy, potom budete mať aj potvrdenie o zániku poistenia PZP, čo sú pre Vás momentálne dostačujúce doklady, s ktorými by ste potom išli na policajný zbor nahlásiť tento správny delikt, kde poviete to, čo ste tu napísali a oni to už budú riešiť s novým majiteľom vozidla v priestupkovom konaní.
Pri motorových vozidlách, ktoré sú ojazdené je ich dlhá životnosť málo pravdepodobná. Je možné, že nový majiteľ vozidla hneď po jeho prevzatí od Vás mal s týmto vozidlom autonehodu, ktorá vozidlo zničila úplne (totálna škoda) a preto ho neprehlásil. Z tohto pohľadu je dobré mať čo najskôr zrušené PZP, aby si poisťovňa regresné nároky poistného plnenia z PZP neuplatňovala u Vás.
Ďalšia možnosť je podať žalobu o určenie vlastníckeho práva a potom rozsudok súdu bude podkladom pre zmenu zápisu na dopravnom inšpektoráte.