'

Kupujuci odmieta prihlásiť vozidlo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banskobystrický
Odpovedá: Advokát Banská Bystrica
Odpovedané dňa: 7. 12. 2016

Otázka: Kupujuci odmieta prihlásiť vozidlo

Dobry den. Predal som auto, spisali sme zmluvu ktora nebola notarsky overena. Na zmluve je uvedené, ze kupujuci musi prepisat auto do 10 dni. Za auto mi riadne zaplatil a vsetky doklady od auta ma kupujuci, no prepis do 10 dni nevykonal a neustale sa vyhovara preco tak urobit nemoze. Akym sposobom ho "donutit" aby sa auto prepisalo? Za kradez ho udat nemozem pretoze by to bolo klamstvo. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Kupujuci odmieta prihlásiť vozidlo

Dobrý deň. V prípade predaja vozidla je Vašou povinnosťou vozidlo odhlásiť z evidencie (do 15 dní od zmeny vlastníckeho práva) a povinnosťou kupujúceho je vozidlo prihlásiť. Neuviedli ste, či ste si svoju povinnosť splnili. Ak nie odporúčam Vám ísť na dopravný inšpektorát a vozidlo odhlásiť. Ak nedisponujete dokladmi o vozidle, vyžiadajte si odpisy napríklad z dôvodu straty priamo na polícii a následne s kúpnou zmluvou požiadajte o odhlásenie vozidla na nového majiteľa uvedeného v kúpnej zmluve. Nový majiteľ si vozidlo musí prihlásiť v zákonnej lehote 15 dní od odhlásenia vozidla, ak tak neurobí tak bude niesť následky priamo on. Vy ste si svoju povinnosť (odhlásenie vozidla) splnili.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Kupujuci odmieta prihlásiť vozidlo (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, poprosil by som o radu ako postupovať, keď pri predaji auta sme sa dohodli o zaslaní splnomocnenia na prepis vozidla a kupujúci mi o 3 týždne neskôr telefonicky oznámil, že mi ho nepošle.

Odpoveď: Kupujuci odmieta prihlásiť vozidlo

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.08.2019)

Dobrý deň,

podľa ust. § 72 zákona o cestnej premávke platí, že policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, ak okrem iných vodič nepredloží potvrdenie o poistení zodpovednosti. Policajt je oprávnený z tohto dôvodu zadržať aj tabuľku s evidenčným číslom.

Preto odporúčame nahlásiť Vašej poisťovni, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, že došlo k predaju motorového vozidla. 

Vo veci odporúčame súčasne ak nedisponujete už dokladmi o vozidle, vyžiadať si odpisy napríklad z dôvodu straty priamo na polícii a následne s kúpnou zmluvou požiadajte o odhlásenie vozidla na nového majiteľa uvedeného v kúpnej zmluve. 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk