Nevyzdvihnutie objednanej dobierky na pošte

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Nevyzdvihnutie objednanej dobierky na pošte

Dobrý deň, prajem Vám. Potreboval by som poradiť v stručnosti. Objednal som si balík, ktorý je už na pošte, ale už ho nechcem. Bol v hodnote 60 €. Musím si ho teraz vyzdvihnúť alebo ako to funguje? Uvedomujem si, že je to moja chyba, ale čo by som mal robiť? Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas.

Odpoveď: Nevyzdvihnutie objednanej dobierky na pošte

Dobrý deň,

v danom prípade je rozhodujúci napr. spôsob akým ste si balík objednali - či ste si ho objednali s povinnosťou platby. Ak áno, mali by ste dobierku prevziať. V opačnom prípade jeho neprevzatím môže napr. odosielateľovi vzniknúť určitá škoda (napr. náklady spojené s prípravou tovaru, odoslatím, vrátením balíka, vyrobením tovaru - ak išlo napr. o osobitný druh tovaru a pod.), ktorú by si mohol od Vás vymáhať.

Ak ale ide napr. o objednávku cez e-shop medzi Vami ako spotrebiteľom a jeho prevádzkovateľom ako podnikateľom, v takomto prípade máte (okrem určitých druhov tovarov) právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní odo dňa prevzatia tovaru. V takom prípade by bol predávajúci vrátiť vám cenu za objednaný tovar (zníženú o prípadné náklady na prepravu a pod. - to už v závislosti od obchodných príp. iných zmluvných podmienok, s ktorými ste pri objednaní súhlasili).