Máte
otázku?

Zákaz priblíženia sa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Zákaz priblíženia sa

Dobrý deň, mám problém s otcom môjho syna, ktorý má 7 mesiacov. S otcom syna som chodila pred rokom, no rozišli sme sa, pretože bol agresívny, paranoidný a vyhrážal sa mojim priateľom, čo pokračuje aj dnes. Pár mesiacov po rozchode som zistila, že som tehotná. V dobrej viere, že dieťa dokáže človeka zmeniť, som ho o tehotenstve informovala. Potešil sa, ale tam to skončilo. Odvtedy začalo neúnosné obťažovanie zo strany otca môjho syna. Obťažuje mňa aj moju rodinu neustálymi hovormi a vyhrážkami. Zavolá až 15-krát za sebou, ak neprepíšem správu do minúty alebo mu telefón nezdvihnem. Volá mi na mobil, ale aj na pevnú linku do nášho domu. A pritom od mňa nechce nič konkrétne! Neustále ma kontroluje, s kým a kde som. Nadáva mi, že so synom chodím na prechádzky a opakovane vyhráža sa fyzickým násilím mojim priateľom, ktorých, mimochodom, ani nepozná. Maarodinu to neustále vyčerpáva.Domácnosť z toho užieva lieky na upokojenie. Bývam so synom u rodičov spolu s mojimi dvoma neplnoletými sestrami. Rodičia kvôli nemu nemôžu normálne spať a všetci sa bojíme o svoju bezpečnosť. Raz som musela kvôli nemu zavolať políciu, pretože nechcel opustiť našu domácnosť. Prichádza za synom bez ohlásenia, často pod vplyvom omamných látok a opitý. Neviem, čo mám v takej situácii robiť. Je možné v takomto prípade požiadať o súdny zákaz priblíženia pre mňa a pre môjho syna? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zákaz priblíženia sa

Dobrý deň, dá sa to. Najskôr by bolo vhodné podať trestné oznámenie pre nebezpečné prenasledovanie. Trestné oznámenie môžete podať ústne na polícii alebo písomne.

 V oboch prípadoch je potrebné si urobit výpis hovorov a sms - aby ste mali dôkazy, že Vás neustále obťažuje.

Obyčajne páchateľ prestane. 

Ak by to nepomohlo, potom môžete podať žalobu na súd. 

Zákaz priblíženia k Vašej osobe je jednoduchšie získať ako získať zákaz styku otca s dieťaťom. Na to musia byť skutočne vážne dôvody. Súdy to skúmajú veľmi hlboko, pretože dieťa podľa právnych predpisov má právo sa stretávať so svojimi rodičmi. Samozrejme nemôžu byť hrozbou pre dieťa.

Trápi vás "Zákaz priblíženia sa" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zákaz priblíženia sa (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne zákazu priblíženia. S partnerom sme sa rozišli asi pred mesiacom a odvtedy začalo peklo. Prenasleduje ma cestou z roboty, stojí mi pred dverami bytu a počúva, čo sa deje vo vnútri. Niekedy aj zazvoní alebo búcha na dvere. Teraz začal sledovať aj mojich kolegov. Vyhráža sa mi, že ma dopichá nožom. Stal sa incident, kedy vošiel do miestnosti pre zamestnancov v mojej práci a vyhrážal sa mi, že ma dopichá. Buchol päsťou po stole, mám aj kamerový záznam z tohto incidentu. Vyvoláva našim spoločným známym, aby ma sledovali a poskytovali informácie o mne. Ďakujem vopred za vašu odpoveď.

Odpoveď: Zákaz priblíženia sa

(odpoveď odoslaná: 31.10.2024)

Dobrý deň,
v tomto prípade by sa mohlo jednať o trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa ust. § 360a Trestného zákona: 

(1) Kto iného prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že   a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe, b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,   d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1   a) na chránenej osobe,   b) závažnejším spôsobom konania,   c) z osobitného motívu, alebo   d) verejne.   Môžete podať trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru, a to buď písomne poštou alebo ústne do zápisnice na jednom z daných orgánov. Možnosťou je podať aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým môže súd nariadiť dotyčnej osobe zákaz priblíženia sa k Vám. Podľa ust. § 325 ods. 2 písm. h) CSP:   (2) Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená.   V návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia bude potrebné opísať prečo je potrebné bezodkladne upraviť pomery a priložiť k tomu aj dôkazy, napríklad v podobe SMS správ alebo čestných vyhlásení od osôb, ktoré boli svedkami konaní zo strany dotyčnej osoby.
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zákaz priblíženia sa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.