Odpoveď: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si touto cestou dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.
K právomoci súdu umiestniť vnuka do zdravotníckeho zariadenia
Podľa ustanovenia § 253 Civilného mimosporového poriadku (ďalej len ako CMP), Zdravotnícke zariadenie, v ktorom je osoba umiestnená z dôvodov uvedených v osobitnom predpise (ďalej len „umiestnený“), je povinné oznámiť súdu do 24 hodín prevzatie umiestneného bez jeho informovaného súhlasu. Oznamovaciu povinnosť má zdravotnícke zariadenie aj vtedy, ak umiestnený svoj informovaný súhlas odvolá, a to do 24 hodín od odvolania informovaného súhlasu.
Podmienky umiestnenia osoby v zdravotníckom zariadení upravuje zákon o zdravotnej starostlivosti (ďalej len ako ZoZS). Podľa § 6 ods. 1 ZoZS Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti (ďalej len „poskytnúť poučenie“), ak tento zákon neustanovuje inak. Odsek 9 toho istého ustanovenia uvádza, že
Informovaný súhlas sa nevyžaduje v prípade
a) neodkladnej starostlivosti, ak nemožno včas získať informovaný súhlas, ale ho možno predpokladať,
b) ochranného liečenia uloženého súdom podľa osobitného predpisu,
c) ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu, ktorá závažným spôsobom ohrozuje jej okolie, alebo
d) ambulantnej starostlivosti alebo ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá v dôsledku duševnej choroby alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.
V zmysle ustanovenia § 9 ods. 4 ZoZS
Ak ide o ústavnú starostlivosť, na ktorú sa nevyžaduje informovaný súhlas podľa § 6 ods. 9 písm. d), poskytovateľ je povinný prevzatie osoby do ústavnej starostlivosti oznámiť do 24 hodín súdu, v ktorého obvode sa zdravotnícke zariadenie ústavnej starostlivosti nachádza. O zákonnosti dôvodov prevzatia do ústavnej starostlivosti rozhodne súd. Do rozhodnutia súdu možno vykonávať len také zdravotné výkony, ktoré sú nevyhnutné na záchranu života a zdravia osoby alebo na zabezpečenie jej okolia.
Procesný postup následne upravuje Civilný mimosporový poriadok v § 252 až 271 CMP.
Ak by bol vnuk hospitalizovaný v nemocnici, zdravotnícke zariadenie by mohlo podať oznámenie súdu, aby rozhodol o prípustnosti prevzatia a držania osoby v tomto zariadení. Súd sa v tomto type konania oboznámi s názorom ošetrujúceho lekára, prípadne ďalších osôb, ktoré môžu objasniť stav veci, a so zdravotnou dokumentáciou umiestneného.
Najskôr musí súd rozhodnúť o prípustnosti prevzatia osoby do zdravotníckeho zariadenia. Ak rozhodne, že bolo prípustné, pokračuje v konaní o prípustnosti držania tejto osoby v zariadení. Na tento účel nariadi znalecké dokazovanie, podľa § 266 CMP: Súd nariadi znalecké dokazovanie a vyslúchne znalca. Za znalca nemôže súd ustanoviť lekára zdravotníckeho zariadenia, v ktorom sa umiestnený nachádza. Od znaleckého dokazovania možno upustiť, ak súd s ohľadom na vykonané dokazovanie má za to, že ďalšie držanie umiestneného v zdravotníckom zariadení je neprípustné.
Ak súd rozhodne, že držanie osoby v zdravotníckom zariadení je prípustné, potom ju môžu v tomto zariadení držať aj proti jeho vôli. Dôvodom je práve jednak pomoc tejto osobe a jednak ochrana jej okolia pred nepredvídateľným správaním.
K pozbaveniu spôsobilosti na právne úkony
Podľa súčasnej právnej úpravy už nie je možné osobu pozbaviť spôsobilosti na právne úkony. Je ju možné len obmedziť. Podľa § 10 Občianskeho zákonníka síce platí, že
(1) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopný robiť právne úkony, súd ho pozbaví spôsobilosti na právne úkony.
(2) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopný robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jeho spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.
(3) Súd pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti zmení alebo zruší, ak sa zmenia alebo ak odpadnú dôvody, ktoré k nim viedli,
avšak z procesného hľadiska o tom už súdy rozhodnúť nemôžu. Súd môže rozhodnúť podľa § 231 CMP o:
a) obmedzení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,
b) zmene obmedzenia spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,
c) navrátení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony.
Návrh môže podľa CMP podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb alebo ten, kto má na veci právny záujem.
V zmysle ustanovenia § 234 CMP Návrh na začatie konania musí obsahovať okrem všeobecných náležitostí podania opísanie skutočností odôvodňujúcich zásah do spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony a zdôvodnenie, že iné menej obmedzujúce opatrenia nie sú možné alebo opísanie skutočností odôvodňujúcich zmenu obmedzenia spôsobilosti na právne úkony alebo skutočností odôvodňujúcich navrátenie spôsobilosti na právne úkony.
Osobe, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola v určitom rozsahu obmedzená, musí súdu ustanoviť opatrovníka, ktorý bude v rozsahu obmedzených úkonov za neho konať.