Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli

Prosím o radu. Môj vnuk, ktorý má 26 rokov, je závislý na alkohole a tabletkách. Žije so svojím otcom v malej obci, nepracuje. Na alkohol si peniaze vypožičiava pod rôznymi zámienkami, kradne od otca alebo si občas privyrába. Dostáva od štátu dávku v hmotnej núdzi. Pije už od svojich 18 rokov. Opakovane sa lieči na oddelení psychiatrie, ale protialkoholické liečenie odmieta. Keď je opitý, je veľmi agresívny, vyvoláva bitky, pri ktorých je však vždy len obeťou - nikdy nebolo podané trestné oznámenie. Vyhráža sa samovraždou, doma ničí nábytok, rezal si ruky, obťažuje obyvateľov obce a vyhráža sa im. Ruší nočný pokoj a opíja sa do bezvedomia. Často leží na ceste alebo na iných viditeľných miestach, kde okoloidúci mu zavolajú záchranku, a viackrát musela prísť aj polícia. Po opustení psychiatrie je už v ten istý deň večer opäť opitý. Období, keď nepije, sa neustále skracujú. V minulosti utrpel vážny úraz hlavy, ktorý spôsobil sám sebe. Obávam sa, že v opitosti môže niekomu vážne ublížiť. Naša celá rodina sa mu snažila pomôcť, ale jeho odpoveďou je: "Mne nebude nikto rozkazovať!" Obyvatelia obce žiadajú rodinu, aby vnuka dlhodobo umiestnila v psychiatrickej liečebni. Je možné požiadať súd, aby vnukovi nariadil dlhodobú psychiatrickú liečbu? Kto je oprávnený podať takúto žiadosť? Je možné ho zbaviť právnej zpôsobilosti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si touto cestou dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.

K právomoci súdu umiestniť vnuka do zdravotníckeho zariadenia

Podľa ustanovenia § 253 Civilného mimosporového poriadku (ďalej len ako CMP), Zdravotnícke zariadenie, v ktorom je osoba umiestnená z dôvodov uvedených v osobitnom predpise (ďalej len „umiestnený“), je povinné oznámiť súdu do 24 hodín prevzatie umiestneného bez jeho informovaného súhlasu. Oznamovaciu povinnosť má zdravotnícke zariadenie aj vtedy, ak umiestnený svoj informovaný súhlas odvolá, a to do 24 hodín od odvolania informovaného súhlasu.

Podmienky umiestnenia osoby v zdravotníckom zariadení upravuje zákon o zdravotnej starostlivosti (ďalej len ako ZoZS). Podľa § 6 ods. 1 ZoZS Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti (ďalej len „poskytnúť poučenie“), ak tento zákon neustanovuje inak. Odsek 9 toho istého ustanovenia uvádza, že 

Informovaný súhlas sa nevyžaduje v prípade

a) neodkladnej starostlivosti, ak nemožno včas získať informovaný súhlas, ale ho možno predpokladať,

b) ochranného liečenia uloženého súdom podľa osobitného predpisu,

c) ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu, ktorá závažným spôsobom ohrozuje jej okolie, alebo

d) ambulantnej starostlivosti alebo ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá v dôsledku duševnej choroby alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.

V zmysle ustanovenia § 9 ods. 4 ZoZS 

Ak ide o ústavnú starostlivosť, na ktorú sa nevyžaduje informovaný súhlas podľa § 6 ods. 9 písm. d), poskytovateľ je povinný prevzatie osoby do ústavnej starostlivosti oznámiť do 24 hodín súdu, v ktorého obvode sa zdravotnícke zariadenie ústavnej starostlivosti nachádza. O zákonnosti dôvodov prevzatia do ústavnej starostlivosti rozhodne súd. Do rozhodnutia súdu možno vykonávať len také zdravotné výkony, ktoré sú nevyhnutné na záchranu života a zdravia osoby alebo na zabezpečenie jej okolia.

Procesný postup následne upravuje Civilný mimosporový poriadok v § 252 až 271 CMP.

Ak by bol vnuk hospitalizovaný v nemocnici, zdravotnícke zariadenie by mohlo podať oznámenie súdu, aby rozhodol  o prípustnosti prevzatia a držania osoby v tomto zariadení. Súd sa v tomto type konania oboznámi s názorom ošetrujúceho lekára, prípadne ďalších osôb, ktoré môžu objasniť stav veci, a so zdravotnou dokumentáciou umiestneného.

Najskôr musí súd rozhodnúť o prípustnosti prevzatia osoby do zdravotníckeho zariadenia. Ak rozhodne, že bolo prípustné, pokračuje v konaní o prípustnosti držania tejto osoby v zariadení. Na tento účel nariadi znalecké dokazovanie, podľa § 266 CMP: Súd nariadi znalecké dokazovanie a vyslúchne znalca. Za znalca nemôže súd ustanoviť lekára zdravotníckeho zariadenia, v ktorom sa umiestnený nachádza. Od znaleckého dokazovania možno upustiť, ak súd s ohľadom na vykonané dokazovanie má za to, že ďalšie držanie umiestneného v zdravotníckom zariadení je neprípustné.

Ak súd rozhodne, že držanie osoby v zdravotníckom zariadení je prípustné, potom ju môžu v tomto zariadení držať aj proti jeho vôli. Dôvodom je práve jednak pomoc tejto osobe a jednak ochrana jej okolia pred nepredvídateľným správaním.

K pozbaveniu spôsobilosti na právne úkony

Podľa súčasnej právnej úpravy už nie je možné osobu pozbaviť spôsobilosti na právne úkony. Je ju možné len obmedziť. Podľa § 10 Občianskeho zákonníka síce platí, že 

(1) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopný robiť právne úkony, súd ho pozbaví spôsobilosti na právne úkony.

(2) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopný robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jeho spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.

(3) Súd pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti zmení alebo zruší, ak sa zmenia alebo ak odpadnú dôvody, ktoré k nim viedli,

avšak z procesného hľadiska o tom už súdy rozhodnúť nemôžu. Súd môže rozhodnúť podľa § 231 CMP o:

a) obmedzení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,

b) zmene obmedzenia spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,

c) navrátení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony.

Návrh môže podľa CMP podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb alebo ten, kto má na veci právny záujem.

V zmysle ustanovenia § 234 CMP Návrh na začatie konania musí obsahovať okrem všeobecných náležitostí podania opísanie skutočností odôvodňujúcich zásah do spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony a zdôvodnenie, že iné menej obmedzujúce opatrenia nie sú možné alebo opísanie skutočností odôvodňujúcich zmenu obmedzenia spôsobilosti na právne úkony alebo skutočností odôvodňujúcich navrátenie spôsobilosti na právne úkony.

Osobe, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola v určitom rozsahu obmedzená, musí súdu ustanoviť opatrovníka, ktorý bude v rozsahu obmedzených úkonov za neho konať.

Trápi vás "Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli (Občianske právo)

Dobrý deň, mám otázku. Predtým, keď som sa niekoľkokrát opila a skončila na pohotovosti, syn bol v starostlivosti jeho otca. Syn teraz má 16 rokov. Ak by môj bývalý partner podal na sociálku sťažnosť, môže mi byť nariadená ústavná liečba? Ďakujem.

Odpoveď: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli

(odpoveď odoslaná: 23.05.2023)

Dobrý deň,
pod pojmom ústavná liečba máte zrejme na mysli ochranné liečenie v zmysle trestného zákona. Ochranné opatrenia, teda aj ochranné liečenie sa však ukladajú, ak osoba spácha trestný čin, a z Vami vyššie uvedeného nevyplýva, že by ste nejaký trestný čin skutočne spáchali. Uvedené by však mohlo byť vo Váš neprospech pri určovaní starostlivosti o Vášho syna, ktorý by mohol byť zverený do výlučnej starostlivosti otca. Súd by takéto konanie mohol začať aj z úradnej povinnosti bez nutnosti podania návrhu zo strany otca, nakoľko je súd povinný konať v najlepšom záujme dieťaťa. Ak sa to však stane 1-2x, tak to nemôže mať vplyv na zmenu zverenia. Dajte si pozor, aby sa Vám to nestávalo opakovane. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli (Občianske právo)

Dobrý deň, máme vážny problém so starou mamou, ktorá začala hrať automaty. Tento problém trvá už istý čas a po mnohých rozhovoroch a vlastnom pátraní som zistila, že už štyri roky. V súčasnosti sa však situácia značne zhoršuje. Stará mama má relatívne vysoký dôchodok a okrem toho tiež chodieva pomáhať do kuchyne, čo znamená, že jej mesačný príjem je vyšší ako 1000 €. Pôvodne si vedela vždy včas zaplatiť všetky záväzky aj nájom, ale náhle sa začali hromadiť dlhy. Navyše si začala požičiavať peniaze a my sme zo seba museli prevziať zodpovednosť za ich splácanie. Obávam sa, že ak nespravíme potrebné opatrenia, babka sa dostane do takých dlhov, že si nejakú dobu môže prísť aj o svoj byt. Bohužiaľ, priniesli sme jej dokument na podpísanie, ktorý by jej zamedzil prístup do herní, ale odmietla ho podpísať. Existuje nejaký iný spôsob, ako tomu zabrániť? Ďakujem za akékoľvek rady. S pozdravom, M.

Odpoveď: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli

(odpoveď odoslaná: 20.06.2020)

Dobrý deň,
z čoho usudzujete, že ste povinná Vy platiť jej dlhy, pôžičky, Vy alebo iná rodina ?

Ak nie ste dlžníkom, spoludlžníkom, nie je dôvod, aby ste platili dlhy starej matky.

Nepíšete v otázke, či stará mama je vydatá. Ak je vydatá, potom riešením je aj zrušenie bezdpodielového spoluvlastníctva za trvania manželstva v súlade s ust. § 148 ods. 2 Obč. zákonníka :

"Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva."

Ďalším riešením je obrátiť sa na odborníka v uvedenej oblasti /patologické gamblerstvo/.

 

 


Podotázka: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli (Občianske právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Rodičia už dlhší čas nežijú spolu, ale stále sú manželia a dozvedeli sme sa, že otec prepadol hazardným hrám a začal sa zadlžovať. Chceme zamedziť škodám, prípadne sa nejako chrániť. Rodičovský byt bol nám (mne a sestre) darovaný v roku 2013 s vecným bremenom doživotného bývania pre rodičov. Prosím poraďte, ako ďalej postupovať. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli

(odpoveď odoslaná: 19.12.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na zadlžovanie sa Vášho otca odporúčam Vašej mame dosiahnuť zrušenie BSM (aby budúci výkon súdneho rozhodnutia o jeho dlhoch nemohol byť uskutočňovaný aj z majetku patriaceho do BSM). Zrušenie BSM je možné dosiahnuť buď rozvodom manželstva alebo zrušením BSM počas trvania manželstva. Súd totiž zruší BSM, ak jeho ďalšie trvanie odporuje dobrým mravom. Zákon bližšie nedefinuje kedy trvanie BSM odporuje dobrým mravom, avšak vychádzajúc zo súdnej praxe je možné uviesť, že práve nadmerné zadlžovanie (najmä z hazardu) je dôvodom na zrušenie BSM. Následne by sa malo ich BSM čo najskôr vysporiadať, aby Vaša mama nemala starosti s otcovými dlhmi. Ak ste pod ochranou vo Vašej otázke mysleli aj ochranu predmetného bytu, tak k tomu je potrebné uviesť, že vzhľadom na to, že vám bol darovaný, tento majetok už nepatrí do ich BSM. Vecné bremeno práva na doživotné užívanie nezakladá vlastnícke právo Vášho otca k nehnuteľnosti, preto nehnuteľnosť nie je jeho dlhmi ohrozená (ak nie sú splnené podmienky na odporovateľnosť právneho úkonu).



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Závislosť na alkohole a liečenie proti vôli" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.