Neoznámenie trestného činu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Neoznámenie trestného činu

Dobrý deň, som svedkom lúpežného prepadnutia, o ktorom som vedela vopred, pol hodinu predtým, ako sa stalo. Napriek tomu nie som spolupáchateľom ani účastníkom tohto trestného činu. Právnik odporujúcej strany ma chce obviniť z toho, že som vedela o lúpežnom prepadnutí vopred a neohlásila som to policajným orgánom. Rada by som sa opýtala, koľko rokov odňatia slobody mi hrozí alebo aké následky môže mať pre mňa takéto obvinenie. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Neoznámenie trestného činu

dobrý deň,

v prípade neoznámenia trestného činu hrozí trest odňatia slobody až na tri roky,  neplatí to však v prípade neoznámenia každého trestného činu, musí  ísť o trestný čin  s hornou hranicou trestu odňatia sloby v trvaní najmenej desať rokov. Advokát strany Vás nemôže obviniť, môže to urobiť iba policajt. Odporúčam zvoliť si v tomto konaní advokáta,  pokiaľ by Vám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin neoznámenia trestného činu.