POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nedostali sme vyúčtovanie za byt už 3 roky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Nedostali sme vyúčtovanie za byt už 3 roky

Ako postupovať, keď predseda spoločenstva vlastníkov bytov už 3 roky nerobí ročné vyúčtovania? Moji rodičia žijú v malom bloku, kde býva 6 rodín, ktoré sú všetky v dôchodkovom veku. Pred troma rokmi si zvolili za predsedu spoločenstva novopristahovaného suseda. Tento však nevykazuje žiadne vyúčtovanie, čo mi pripadá byť v rozpore so zákonom. Ako by sme mali v tomto prípade postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedostali sme vyúčtovanie za byt už 3 roky

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Úvodom hneď poznamenávame, že v spoločenstvách vlastníkov bytov Štátna obchodná inšpekcia nie je oprávnená vykonávať kontroly, okrem vyúčtovania tepla a TUV podľa § 2  zákona č. 657/2004 Z. z., kde spoločenstvo vlastníkov bytov je zadefinované ako účastník trhu s teplom a vykonáva rozúčtovanie tepla v bytovom dome. Dôvod je ten, že v prípade  spoločenstva ide o spravovanie vlastného majetku vlastníkov bytov a nejde o poskytovanie služby spotrebiteľom vo vzťahu podnikateľ – spotrebiteľ.

Z uvedeného dôvodu dodržiavanie povinností spoločenstva vlastníkov bytov, ktoré mu vyplývajú zo zákona o vlastníctve bytov, nie je predmetom kontroly Štátnej obchodnej inšpekcie. Vyúčtovanie služieb spojených s bývaním Štátna obchodná inšpekcia v spoločenstvách vlastníkov bytov nekontroluje; musíte sa preto ako vlastníci obrátiť na Radu, ktorá je dozorným orgánom spoločenstva podľa § 7 c) zákona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov.  V prípade nespokojnosti s vybavením reklamácie sa budete musieť  obrátiť na súd.

2./ V prípade, že nedôjde k náprave, čo vzhľadom na obdobie 3 rokov zrejme nedôjde, budete sa musieť obrátiť na súd. Vo veci odporúčame súčasne zmeniť správcu resp. zveriť správu bytového domu správcovskej spoločnosti.

3./ Vo veci odporúčame kontaktovať advokáta, ktorý by zastupoval všetkých vlastníkov bytov.