Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Dostali sme sa do klasického problému nedodržania podmienok ústnej dohody. Výhotoviteľ zobral zálohu, vykonal určitý objem prác a nakúpil materiál, následne však vyhodil firmu, ktorá u nás pracovala a odvtedy nastali problémy. Telefón nezdvíha a keď sa mu podarí dovoliť, uisťuje nás, že pokračujeme za nezmenených podmienok a podobne. Realita je však taká, že máme nedokončený dom a na stavenisku sa už týždeň nikto neukázal. Ako sa vysporiadať s takouto situáciou, ako odstúpiť od zmluvy a ako postupovať ďalej?

Odpoveď: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Dobrý deň, nedodržanie podmienok ústnej dohody pri zmluve o dielo môže byť problematické na dokazovanie. Pri zmluve o dielo je potrebné mať aspoň cenovú ponuku odsúhlasenú oboma zmluvnými stranami.

Postupujte nesledovne: Zašlite zhotoviteľovi písomný list, v ktorom ho vyzvete na dokončenie diela a dajte mu primeranú lehotu na dokončenie stavby, upozornite ho, že ak nevykoná dielo podľa dohody, odstúpite od zmluvy. Ak nebude na tento list reagovať, napíšte mu, že z dôvodu jeho meškania odstupujete od zmluvy. Materiál a práce, ktoré vykonal (resp. Vaše obohatenie) odpočítajte od zloženej zálohy a požadujte od neho vrátenie rozdielu peňazí.

Pri zmluve o dielo je potrebné mať aspoň niečo, aby ste vedeli určiť v ktoromkoľvek štádiu sumu, ktorú odpracoval.