Nedodržanie podmienok ústnej dohody


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 8. 2015

Otázka: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Dostali sme sa do klasickeho problemu nedodrzania podmienok ustnej dohody. Vyhotovitel zobral zalohu, urobil nejaky objem prac,nakupil nejaky material, potom vyhodil firmu ktora u nas robila a odvtedy nastali problemy. Nedviha telefon, ked zdvihne tak nas uistuje, ze pokracujeme za nezmenenych podmienok atd. Realita je taka, ze mame nedorobeny dom a na stavbe uz tyzden nikto nebol. Akym sposobom sa vysporiadat s takymto stavom, ako odstupit od zmluvy a ako postupovat dalej?

Odpoveď: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Dobrý deň, nedodržanie podmienok ústnej dohody pri zmluve o dielo môže byť problematické na dokazovanie. Pri zmluve o dielo je potrebné mať aspoň cenovú ponuku odsúhlasenú oboma zmluvnými stranami. 

Postupujte nesledovne: Zašlite zhotoviteľovi písomný list, v ktorom ho vyzvete na dokončenie diela a dajte mu primeranú lehotu na dokončenie stavby, upozornite ho, že ak nevykoná dielo podľa dohody, odstúpite od zmluvy. Ak nebude na tento list reagovať, napíšte mu, že z dôvodu jeho meškania odstupujete od zmluvy. Materiál a práce, ktoré vykonal (resp. Vaše obohatenie) odpočítajte od zloženej zálohy a požadujte od neho vrátenie rozdielu peňazí. 

Pri zmluve o dielo je potrebné mať aspoň niečo, aby ste vedeli určiť v ktoromkoľvek štádiu sumu, ktorú odpracoval.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Nedodržanie podmienok ústnej dohody (Občianske právo)

Dobrý deň, prosila by som Vás o radu. Na internetovej stránke  ponúka služby mágie s cenníkom svojich služieb aj povolením živnostenského úradu na výkon predmetných služieb. Objednala som si po telefonickej aj ústnej dohode ponuku služby Navrátenie partnera cena 250 EUR, bola som však upovedomená, že k danej službe je potrebné si objednať ešte Odstránenie vplyvu nežiaducej osoby za 300 EUR. S cenou 550 EUR som súhlasila. Bolo mi oznámené, že je potrebné ešte prísť a doplatiť. Službu som po štyroch mesiacoch reklamovala, že môj bývalý partner sa k nám nevrátil. Po pol roku som žiadala vrátenie peňazí osobne, čo bolo odmietnuté so slovami, môžete ísť na súdy, políciu aj lampáreň. Oznámila som príslušnému daňovému úradu skutočnosť, že dotyčný pán nevydáva pokladničné doklady a neviem vymáhať zaplatenú sumu za verejne reklamované služby dohodnuté ústnou dohodou. Obrátila som sa na políciu, kde mi bolo povedané, že som mu peniaze odovzdala dobrovoľne a známky podvodu sa v jeho konaní nejavia. Prosím Vás o radu, akým spôsobom postupovať, aby tento pán už neokrádal dôverčivých ľudí a ako vymôcť zaplatené finančne prostriedky.
 

Odpoveď: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.12.2019)

Dobrý deň prajem,

rozumiem problému. Vymáhanie tejto sumy bude veľmi náročné a nie je možné zaručiť výsledok. Dôležité je, či máte nejaké dôkazy, ako SMS, maily a pod. Problémom tiež môže byť to, že jeho činnosť nie je možné nejako spätne skontrolovať (kvôli charakteru tejto činnosti). Ako spotrebiteľ služieb máte právo sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu a prípadne môžete urobiť podanie aj na daňový úrad. Pokiaľ ide o trestnú rovinu, nepoznám celú situáciu, avšak osobne zastávam právny názor, že úvahy nad podvodom by som kategoricky neodmietal. Škoda Vám spôsobená bola a bude závisieť od toho, či ste boli uvedená do omylu. Podľa toho, čo uvádzate, pravdepodobne áno. Veľa poškodených, ktorí podali vo všeobecnosti trestné oznámenia za podvod, vydali peniaze dobrovoľne (v omyle). Odporúčam trestné oznámenie podať písomne na okresnej prokuratúre a podrobne rozpísať celý stav a sumy, ktoré od Vás vzal.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nedodržanie podmienok ústnej dohody (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako postupovať v prípade, keď jeden zo spoluvlastníkov porušil ústnu dohodu a nechce dať súhlas na zápis do katastra nehnuteľnosti tak, ako sa vopred dohodol s ostatnými spoluvlastníkmi. Jedna sa o pol. pôdu. Na jeho popud prebehlo riadne geodet. zameranie, ktoré si spoluvlastníci zaplatili, on všetko riadil, kto a kde bude mať svoju parcelu, no, keď prišlo k zápisu do katastra, začal sa vyhovárať. Začali sa dohadovania a vlastne už aj spor medzi spoluvlastníkmi a takto sa to ťahá už 9 rokov. Ďakujem za radu a prajem pekný deň, Eva G.

Odpoveď: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.09.2019)

Dobrý deň, 
ústna dohoda na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva nie je postačujúca. Vo veci preto budete musieť podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva.

V otázke uvádzate, že pôvodne ste sa chceli dohodnúť, že je vyhotovený aj nový geom. plán na rozdelenie pozemku, preto k návrhu na zrušenie a vyporiadanie budete treba tento pripojiť ako aj doterajšiu vašu komunikáciu medzi spoluvlastníkmi.
Zrejme problém bude v cene pozemkov pri vyporiadaní, preto ešte v záujme zmierčieho vyriešenia odporúčame kontaktovať advokáta, aby ste predišli zdĺhavému súdnemu sporu. Advokát spíše dohodu o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva.


 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nedodržanie podmienok ústnej dohody (Občianske právo)

Dobrý deň, pekne prosím o radu, manžel sa ústne dohodol s nadriadenými, že zoberie pozíciu vedúceho smeny a tu už druhý mesiac vykonáva, keď si pýtal dodatok k zmluve o zmene pracovnej pozície tomuto sa vyhýbali a rozprávali, že je v trojmesačnej skúšobnej dobe. Dva mesiace robí prácu vedúceho smeny a zároveň aj prácu teamlídera a dnes sa dozvedel, že poza chrbát si dosadili nového človeka za vedúceho smeny čo znamená, že manžela len využili, aby mal kto robiť. Je to nedodržanie ústnej dohody, zavádzanie, využívanie a klamanie pracovníka. Môže dať manžel okamžitú výpoveď? Alebo ako by mal postupovať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodržanie podmienok ústnej dohody

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.09.2018)

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce, možno dohodnutý obsah pracovnej zmluvy meniť len písomne, avšak zákon nesankcionuje nedodržanie tejto povinnosti neplatnosťou. Preto aj ústna dohoda o tejto zmene platí. Ak už manžel pracoval na určitej pozícii, pričom na tejto pozícii už nemal skúšobnú dobu a neskôr začal pracovať na pozícii vedúceho zmeny, pričom nedošlo k uzavretiu novej pracovnej zmluvy, skúšobná doba je neplatná a nikdy nevznikla (na danej pozícii). 

Takýto postup zamestnávateľa však nie je dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru

Manžel má nárok na vydanie písomnej dohody o zmene pracovných podmienok, kde budú tieto podmienky uvedené. Ak to zamestnávateľ odmietne môže sa brániť podaním podnetu na inšpektorát práce. Ak sa dohodli aj na nových platových otázkach, má na ne nárok, avšak ťažko sa bude preukazovať. Odporúčam preto trvať na tom, aby zamestnávateľ postupoval tak, ako mu ukladá zákon.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk