Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilinský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 12. 2016

Otázka: Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom

Prosím Vás o radu. Žijem v Nemecku - ja (Slovenka), manžel - Nemec a 18.mesačná dcérka narodená v Nemecku teda Nemka. S manželom máme dlhodobé problémy. Je alkoholik, agresívny, 3 krát ma zbil. Na Vianoce sme všetci pricestovali na Slovensko a on odišiel hneď nazad do Nemecka, pretože nemal dovolenku a musel sa tam vrátiť. Ja som sa rozhodla tu zostať aj s dcérkou, pretože som sa ho bála. A predsa tu mám zázemie - rodinu, peniaze, možnosti... V Nemecku som nemohla nič robiť, pretože mám problémy s jazykom, nemala som peniaze a hlavne som sa bála o dcérku. Žila som len v spálni s ňou. 19.12.2016 sme tu všetci pricestovali a včera 28.12. 2016 som bola v Nemecku nahlásiť na polícií, že ma bil a že dcérka je u mňa na Slovensku a takisto na súde - pani spísala so mnou spis, že manžel sa o dcérku nestará, bije ma a týra a chcem sa rozviesť. A že dcérka je na Slovensku v bezpečí so mnou. Mám veľký problém - pretože dcérka je Nemka a je na Slovensku a ja tu chcem aj ostať s ňou. Veď ja sa tam nemôžem a ani nemám kam vrátiť. Preto som považovala za dobré ísť na úrady v Nemecku nahlásiť, že dcérka je so mnou. Ale teraz sa obávam, aby nepožadoval, aby som sa vrátila s dcérkou do Nemecka nakoľko je ona Nemka. Ja viem, vybavujem teraz slovenský rodný list (chyba moja veľka, že som to už dávno neurobila) a to bude trvať zhruba 3 mesiace. Môže ma stíhať za unesenie alebo niečo také? Keď som to nahlásila aj na polícií aj na súde v Nemecku? Musím sa vrátiť s dcérkou do Nemecka? Alebo čo mám robiť? Celý deň som telefonovala - Zastupiteľský úrad v Berlíne, Ministerstvo zahr. vecí, generálny konzul - proste všetko....neviem, či môžem ísť tu na Slovensko na súd, sociálne alebo kam? alebo čakať, čo teraz bude z jeho strany? Nemecko ma vyzve? Mám ešte kontakt na euroadvokáta v Berlíne alebo v Mníchove ale všetci majú dovolenky momentálne. Potrebujem advokáta v Nemecku, ktorý vie po slovensky, pretože mám problém s rečou. Prosím Vás o radu čo urobiť? ďakuje pekne za radu

Odpoveď: Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom

Dobrý deň, vo vašom prípade nie je rozhodujúce, či je dcéra Slovenka alebo Nemka, rozhodujúce je to, kde mala dcéra bydlisko. Vaša dcéra mala doteraz bydlisko v Nemecku a preto je na konanie o úprave práv a povinností k dieťaťu príslušný nemecký súd.

Pokiaľ by chcel manžel žiadať návrat dieťaťa späť do Nemecka, musel by to urobiť na slovenskom súde. Nemôže si však dovoliť len tak prísť a zobrať Vám dieťa. Musel by o tom prebehnúť súd, ktorý môže trvať dokonca niekoľko rokov.

Pokiaľ podá návrh na úpravu práv a povinností k dieťaťu v Nemecku, bude určite vhodné, aby ste mali právneho zástupcu, ktorý vás bude zastupovať v tomto konaní.

Tiež máte možnosť požiadať nemecký súd o súhlas s presťahovaním sa na Slovensko.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom (Rodinné právo)

Prosím Vás pekne zoskenovala som Spis - ktorý mám zo súdu z Nemecka, kde žiadam o Aufenthaltsbestimmungsrecht und das Sorgerecht auf mich alleine zu úbertragen ale neviem Vám ho poslať. Či to je ten súhlas s presťahovaním sa alebo nie? Alebo kde ho mám poslať alebo žiadať? ďakujem veľmi pekne Všetky náklady uhradím, pretože už si neviem pomôcť ďakujem pekne ešte raz

Odpoveď: Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.01.2017)

Dobrý deň, musíte to všetko prejednať s nemeckým advokátom. Skutočne by som Vám rád viac pomohol, ale nemecké právo môže mať trochu inú úpravu ako máme my v SR.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem Vám veľmi pekne poďakovať za povzbudivú odpoveď. Veľmi si to cením, že ste mi pomohli. Chcem sa ešte opýtať - toho právneho zástupcu si mám hľadať sama? alebo mám čakať, čo sa zo strany manželovej udeje - či podá niečo na súde? Už nejaké kontakty som si našla v Berlíne a v Mníchove advokátov, ktorí pôsobia v Nemecka a rozprávajú slovensky ale majú teraz všetci dovolenky, takže mám iba tel. čísla na nich. A ešte ohľadom toho súhlasu s presťahovaním sa na Slovensko - v prílohe Vám zasielam dokument, ktorý mám spísaný na okresnom súde v Nemecku, že žiadam o právo na pobyt s dcérkou a takisto právo na ňu iba pre mňa. Je to dostačujúce? Alebo Vás chcem poprosiť ako by mala vyzerať taká žiadosť o súhlas s presťahovaním sa na Slovensko. Dala by som si ju preložiť a poslala na súd do Nemecka ak je to možné? Tieto prílohy Vám pošlem ale sú v nemeckom jazyku. Ak by bol problém - všetko uhradím, pretože nie je to jednoduché. Všetky služby Vám uhradím. napíšte Vaše konto. ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď S pozdravom 

Odpoveď: Návrat z Nemecka na Slovensko - Slovenka s dieťaťom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.01.2017)

Dobrý deň, musíte to podať v Nemecku, preto Vám to nedokážem skontrolovať. Spravuje sa to nemeckým právom. Advokáta si hľadajte urcite. 


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk