Dobrý deň,
pozostalí majú nárok na odchodné ako aj na akékoľvek iné peňažné nároky (dovolenka), a to do výšky štvornásobku jej priemerného mesačného zárobku. Na odstupné nie, lebo ste zamestnankyni nedali výpoveď. Odstupné sa vypláca, iba v prípade ukončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
Pracovný pomer zamestnankyne sa skončil smrťou, a nie výpoveďou.
Podľa § 35 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet."
Pri nároku na odchodné je potrebné splnenie dvoch podmienok: skončenie pomeru (čo je splnené smrťou) ako aj priznanie nároku na dôchodok (čo je tiež splnené). Takže je potrebné vyplatiť pozostalým zamestnankyne podľa § 35 ods. 1 Zákonníka práce, odchodné podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce.
Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."
Rovnako ako odchodné, tak aj nevyčerpaná dovolenka sa považuje za mzdový nárok plynúci z pracovno-právneho vzťahu, ktorá je splatná s výplatou poslednej mzdy.