Máte
otázku?

Ako napadnúť darovaciu zmluvu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

Ako napadnúť darovaciu zmluvu? Jedna dcéra takto získala dom a svoju mamu, namiesto toho, aby ju opatrovala, umiestnila do domova pre seniorov. V zmluve nebola stanovená podmienka o opatrovaní. Táto dcéra už má dom zapísaný aj v katastri. Majú ešte zvyšné dve dcéry nárok na dedičstvo, teda na časť domu? Môžu sa niečoho domáhať a čo vlastne môžu robiť?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

Dobrý deň,

 

Pokiaľ ide o otázku, ako napadnúť darovaciu zmluvu, k tomu uvádzame, že pokiaľ matka ešte stále žije, vy ako dcéry (ktoré neboli obdarované) nemáte v tomto štádiu možnosť napadnúť darovaciu zmluvu. Váš návrh (žaloba) by bola zamietnutá pre nedostatok naliehavého právneho záujmu na určení neplatnosti zmluvy.

 

Toto právo Vám môže vzniknúť až po smrti matky. Darovaciu zmluvu môžete napadnúť na súde žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Dôvod neplatnosti však nemôže byť hocijaký. Váš návrh musíte riadne odôvodniť. Bezdôvodne napadnutie darovacej zmluvy je odsúdené na neúspech. Súd by žalobu, ktorou ste napadli darovaciu zmluvu bez dôvodu zamietol. Dôvody pre napadnutie sú napríklad, že zmluva bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýchodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že vaša matka bola  nespôsobilá na právne úkony. Určite Vám pred napadnutím darovacej zmluvy odporúčam konzultáciu u advokáta, ktorý Vám poradí, ako napadnúť darovaciu zmluvu a či máte šancu na úspech.

 

Druhá možnosť je žiadať vrátenie daru, pokiaľ s tým vaša matka súhlasí. Podmienkou je, aby sa obdarovaná správala k matke alebo k jej blízkym osobám v hrubom rozpore s dobrými mravmi.

Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, po smrti otca som v dedičskom konaní súhlasil s tým, že svoju časť dedičstva prislúchajúcu bratovi. Matka po otcovej smrti darovala darovacou zmluvou svoj podiel z dedičstva bratovi. O tejto darovacej zmluve som vedel a súhlasil som za podmienok stanovených matkou, teda že v závete mi bude odkázaná finančná čiastka XX-tisíc EUR ako kompenzácia za to, že môj podiel z dedičstva po nej darovala bratovi. Závet však nikdy nevznikol, takže po matkinej smrti som v dedičskom konaní po nej, čo sa domu týka, "vyšiel naprázdno". Dá sa táto darovacia zmluva napadnúť?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 05.11.2024)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii je napadnutie darovacej zmluvy právne náročné, pokiaľ zmluva splnila všetky legislatívne náležitosti a neobsahovala podmienky viazané na smrť darcu. Platnosť darovacej zmluvy sa zakladá na dobrovoľnosti a bezodplatnosti medzi obdarovaným a darcom, teda vašou matkou, pričom majetok bol prevedený už počas jej života, čo je právne možné.

Dôvodom na neplatnosť môžu byť skôr prípady, ak by vaša matka bola pri rozhodovaní nesvojprávna alebo zmluva bola uzavretá pod nátlakom.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, s bratmi sme vlastnili dom, rozdelený na ideálne tretiny. V roku 2018 mladší brat daroval darovacou zmluvou svoj podiel dcére staršieho brata. Bola som ako priama príbuzná obídená, keď som o prevode nebola informovaná? V roku 2023 som darovala svoj podiel mojej jedinej dcére. Pred dvoma týždňami sa dcéra náhodou dozvedela, že spoluvlastníkmi už nie sú moji dvaja bratia, ale dcéra staršieho brata, pretože starší brat po šiestich rokoch od podpisu darovacej zmluvy podal žiadosť na kataster. Aktuálne je v katastri plomba. Mám možnosť darovaciu zmluvu napadnúť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 16.10.2024)

Dobrý deň,

darovacia zmluva medzi vaším mladším bratom a dcérou staršieho brata je právne platná, pretože prevod na blízku osobu, ako je dcéra staršieho brata, nevyžaduje ponúknutie podielu ostatným spoluvlastníkom na odkup. Spoluvlastníci majú predkupné právo iba pri prevodoch na neblízke osoby.

Čo sa týka napadnutia darovacej zmluvy, zvyčajne je to možné len zo zákonných dôvodov, ako napríklad ak zmluva bola uzatvorená v tiesni, pod nátlakom alebo ak jedna zo strán bola nesvojprávna.

Plomba v katastri naznačuje, že sa koná s nejakým návrhom. 

Pre presné právne rady, najmä ak sa rozhodnete podať žalobu, odporúčam konzultáciu s advokátom.


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, či v prípade, že vznikla darovacia zmluva medzi dvomi partnermi ešte pred sobášom (pozemok aj dom), je možné považovať neveru za dôvod na napadnutie tejto zmluvy. Je možné do toho rátať neveru? A v prípade, ak by išlo o napadnutie, musí byť preukázateľné lekárskym vyšetrením? Ďakujem veľmi pekne za váš čas a ochotu.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 08.10.2024)

Dobrý deň,

napadnúť darovaciu zmluvu je možné z presne zákonom stanovených dôvodov, takými môžu byť napríklad nezákonnosť zmluvy, jej neplatnosť, alebo že darca nebol v čase darovania spôsobilý robiť právne úkony. Nevera však sama o sebe nie je dôvodom na napadnutie darovacej zmluvy, pokiaľ nesúvisí s právnymi podmienkami stanovenými zmluvou alebo jej platnosťou.

Ak sa na napadnutie zmluvy plánuje použiť argument neplatnosti z dôvodu duševnej nespôsobilosti darcu, môže byť potrebné predložiť lekárske dôkazy, ktoré potvrdzujú nepríčetnosť v čase podpisovania zmluvy.

Potom je ešte možné žiadať vrátiť dar, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo jeho blízkym osobám v hrubom rozpore s dobrými mravmi. Napadnutie je určite takým dôvodom, pričom aj nevera by tam mohla spadať, ale to závisí tiež od konkrétnych okolností. 


Odporúčam konzultáciu s právnikom, ktorý môže podrobne posúdiť zmluvu a relevantné okolnosti prípadu, a navrhnúť vhodný postup.


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, moji rodičia darovali majetok (byt a pozemok) pred piatimi rokmi môjmu bratovi darovacou zmluvou. Ja som na to prišla až teraz, po smrti otca. Je možné to napadnúť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 09.09.2024)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii je možné napadnúť darovaciu zmluvu po smrti Vášho otca. Avšak, na úspech v konaní bude potrebné mať relevantné dôvody. Darovaciu zmluvu možno napadnúť žalobou o určenie neplatnosti, pričom dôvody môžu zahrnovať napríklad nesposobilost na právne úkony, uzatvorenie zmluvy pod nátlakom, v tiesni alebo za nápadne nevýhodných podmienok.

Predtým, než sa rozhodnete pre právne kroky, je určite vhodné konzultovať záležitosti s advokátom, ktorý zhodnotí Vaše šance na úspech a poskytne právnu radu šitú na mieru Vašim potrebám. Dôležité je tiež zvážiť, či existujú dôkazy, ktoré by podporili Vaše tvrdenia. Bezdôvodné napadnutie darovacej zmluvy môže byť odsúdené na neúspech.

Preto odporúčam pripraviť si všetky potrebné dokumenty a dôkazy a následne sa poradiť s odborníkom na majetkové právo.


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám sesternicu, ktorá predala dom a zo zdravotných dôvodov išla do hospicu. Tam sa jej nepáčilo, tak jej Rena kúpila byt za jej peniaze, ale nie tam, kde jej povedala, ale niekde inde. Tam ju ani nechodila pozerať, a ten byt si napísala na seba. Mňa to trápi. Sesternica nechcela byť sama, tak som jej vybavila 4-hodinovú asistentku, ale cez noc bola sama. Na okno jej začali klopeť, a tak sa tam sama bála bývať. Realitná maklérka jej vybavila ďalší hospic. Teraz som zistila, že niekto bol za ňou v hospici a dal jej podpísať políčko darovacou zmluvou na začiatku stareckej demencie. Poprosila by som o radu, ako napadnúť darovaciu zmluvu v katastri a zanechať jej pozemky. Veľmi pekne ďakujem za radu. Anna

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 13.08.2024)

Dobrý deň,

vo vašej situácii je dôležité zvážiť viaceré právne aspekty, najmä pri otázke napadnutia darovacej zmluvy. Podľa Občianskeho zákonníka (§ 39 a § 37 OZ) by darovacia zmluva mohla byť považovaná za neplatnú, ak bola uzavretá v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok, pod nátlakom, alebo ak bola podpisujúca osoba nespôsobilá na právne úkony.

Vzhľadom na zdravotný stav Vašej sesternice a jej možnú nesposobilost by ste mohli argumentovať jej nespôsobilosťou na právne úkony. Toto tvrdenie odporúčam podložiť lekárskymi správami alebo svedectvami osôb, ktoré jej stav poznajú.

Ďalšou možnosťou je zvážiť, či darovacia zmluva neobsahovala povinnosti obdarovaného, ktoré by ju kvalifikovali ako neplatnú. Podľa judikatúry, ak darovacia zmluva obsahuje aj iné povinnosti, nejde o darovaciu zmluvu a môže byť považovaná za neplatnú.

Odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý Vám pomôže to riešiť. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžu nevlastní súrodenci mojej tety napadnúť darovaciu zmluvu, ktorou jej otec a nevlastná matka darovali dom. Ak by na zmluve bolo aj doživotné právo jej vlastného brata, mohlo by to situáciu nejako ovplyvniť?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 12.06.2024)

Dobrý deň,

ohľadom možnosti napadnutia darovacej zmluvy nevlástnymi súrodencami, je potrebné zvážiť niekoľko právnych aspektov. Predovšetkým, darovaciu zmluvu je možné napadnúť len zo zákonom stanovených dôvodov, ktorými môžu byť napríklad neplatnosť právneho úkonu, zlé mravy, alebo iné závažné dôvody podľa § 628 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Nevlastní súrodenci môžu napadnúť darovaciu zmluvu, pokiaľ môžu preukázať, že je neplatná z dôvodu, ako je nedostatok súhlasu všetkých zúčastnených strán, alebo ak darovacia zmluva obsahuje podmienky, ktoré ju robia neplatnou (napr. ak sa má plniť až po smrti darcu, čo by bolo neplatné podľa § 628 ods. 3 OZ).

Ak je na darovacej zmluve uvedené doživotné právo nehnuteľnosti pre niekoho iného (napríklad jej vlastného brata), toto nezabraňuje platnosti darovacej zmluvy, ale môže ovplyvniť jej napadnuteľnosť alebo následné právne vzťahy.

Ak máte pochybnosti, doporučujem kontaktovať advokáta špecializovaného na majetkové právo, ktorý Vám môže poskytnúť konkrétne právne stanovisko na základe detailov konkrétneho prípadu.


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné zrušiť darovaciu zmluvu mojej mamy, na základe ktorej darovala majetok mojej sestre a jej bývalému manželovi. Aktuálne po rozvode jej bývalý manžel vymáha vyplatenie podielu z hodnoty domu.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 24.05.2024)

Dobrý deň,

darovaciu zmluvu možno zrušiť, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo jeho rodine v hrubom rozporu s dobrými mravmi. Toto je upravené v § 630 Občianskeho zákonníka. Vo Vašom prípade by ste mali preveriť, či správanie Vašej sestry alebo jej bývalého manžela spĺňa túto podmienku. Zákon hovorí, že darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný voči nemu alebo členom jeho rodiny správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Možnosť odvolania daru teda závisí od konkrétnych okolností a závažnosti správania obdarovaných. Ak obdarovaný vymáha vyplatenie čiastky z domu po rozvode, ešte to nemusí znamenať, že ide správanie sa v rozpore s dobrými mravmi. Je potrebné právne posúdiť. 


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, je možné napadnúť darovaciu zmluvu, ktorá bola uzavretá pred 18 rokmi, ak darca aj obdarovaný už zomreli a predmet daru bol ďalej zdedený?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 18.05.2024)

Dobrý deň, áno, darovaciu zmluvu je možné napadnúť aj po smrti darcu a obdarovaného, ak existujú dôvody na jej neplatnosť. Napríklad, ak bola darovacia zmluva uzavretá pod nátlakom, v omyle alebo ak darca nemal spôsobilosť na právne úkony. Ak chcete darovaciu zmluvu napadnúť, musíte sa obrátiť na súd a podať návrh na určenie neplatnosti darovacej zmluvy.

Vzhľadom na komplexnosť Vášho prípadu, odporúčam konzultáciu u advokáta, ktorý by mal dostatočné informácie a skúsenosti na to, aby Vám poradil, ako ďalej postupovať. Konzultáciu si môžete objednať cez webovú stránku www.ficek.sk.


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, nedávno zosnulý otec daroval po rozvode s mojou mamou (jeho bývalou manželkou) polovicu bytu mojej sestre, rovnako ako to urobila aj naša matka. Teraz je sestra výhradnou majiteľkou rodičovského bytu. Na tento byt bol uvalený ťarcha v podobe záruky za hypotekárny úver, ktorý si sestra vzala na kúpu ďalšieho bytu. Po rozvode a darovaní polovice bytu sestra prerušila akýkoľvek kontakt s našim otcom. Môže sa to považovať za správanie, ktoré by sa od dcéry neočakávalo. Zaujíma ma, či ako brat obdarovanej mám možnosť napadnúť darovaciu zmluvu po smrti otca a ako by som to mal urobiť.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 18.05.2024)

Dobrý deň,

Ak by ste však chceli napadnúť darovaciu zmluvu, ktorou Váš otec daroval Vašej sestre polovicu bytu, museli by ste preukázať niektorý z dôvodov neplatnosti darovacej zmluvy.

Otázka, či sa Vaša sestra ako obdarovaná nesprávala k Vášmu otcovi ako by mala, nie je právne relevantná a nemala by vplyv na platnosť darovacej zmluvy.

Dôvodmi neplatnosti darovacej zmluvy by mohli byť napríklad:

  • 1/ ak by Váš otec nemal spôsobilosť na právne úkony v čase jej uzavretia,
  • 2/ ak by Váš otec bol uvedený do omylu alebo donútený darovaciu zmluvu uzavrieť,
  • 3/ ak by darovacia zmluva bola v rozpore so zákonom alebo dobrými mravmi,
  • 4/ ak by darovacia zmluva nebola uzavretá v predpísanej forme.

Pre posúdenie platnosti darovacej zmluvy by bolo potrebné preskúmať jej obsah a okolnosti, za ktorých bola uzavretá.

Tým, že otec nežiadal vrátenie daru počas života, tak potom nie je možné z Vašej strany ako dediča žiadať vrátenie daru, aj keď sa tak správala.


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja matka darovala počas svojho života byt, ktorý bol v jej osobnom vlastníctve, synovcovi, teda synovi môjho brata, bez môjho vedomia. Môj brat, ktorý v byte býva, má doživotné právo bývať v ňom. Týmto krokom ma matka v podstate vydedila a zbavila možnosti dostať dedičský podiel na byte po jej smrti. K tejto akcii došlo, pretože sa rozhodla odísť bývať do penziónu pre seniorov. Akú mám možnosť napadnúť darovaciu zmluvu, ktorá ma v podstate zbavila nároku na dedičský podiel po jej smrti?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň,
v prípade, ak matka počas jej života darovala byt synovcovi, tak jedinou možnosťou ako danú darovaciu zmluvu napadnúť je až po jej smrti a to tým spôsobom, že by v danej zmluve chýbala nejaká podstatná náležitosť, ktorá by znamenala, že daná zmluva je absolútne neplatná. Alebo ak to urobila pod nátlakom, prípadne nerozumela, čo robí...teda z dôvodov, ktoré by robili zmluvu absolútne neplatnou. 

To či je zmluva absolútne neplatná alebo nie, by vedel vyhodnotiť advokát. V prípade, ak by sa jednalo o absolútne neplatnú zmluvu, tak by bolo potrebné podať žalobu na súd a žiadať, že to patrí do dedičstva a to až po jej smrti. V prípade takejto žaloby je potrebné preukázať naliehavý právny záujem, avšak v tomto prípade Vám ako dedičovi po poručiteľke vyplýva už len z tohoto titulu, nakoľko by daný byt mohol byť predmetom dedičstva, ak by k jeho darovaniu nedošlo. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.