Nahrada skody z PZP

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Nahrada skody z PZP

Dobrý deň. Dňa 7.7.2015 mi bola spôsobená škoda na mojom vozidle, konkrétne rozbitie čelného skla vymrštením väčšej skaly spod kolies protiídúceho nákladného vozidla GA2...D. Po zastavení a otočení som dobehol vozidlo, zastavil ho a spoločne s vodičom sme spísali záznam o nehode. Keďže poškodenie čelného skla môjho vozidla bolo tak rozsiahle, bola nutná výmena v firme H...t autosklo, kde robili aj obhliadku pre poisťovňu. Cena opravy a výmeny bola 425,57€. Náhradu škody som si uplatňoval z PZP vozidla, ktoré mi škodu spôsobilo. Komunálna poisťovňa mi však samozrejme škodu hneď zamietla. Po odvolaní mi škodu zamietla z ďalšieho dôvodu, vraj mali nejaké písomnosti z firmy, ktorej vozidlo škodu spôsobilo, a tie neoceňovali škodovú udalosť. Firma mi však po vypočutí vodiča, ktorý viedol dané vozidlo v daný deň, škodovú udalosť aj po telefonickom rozhovore aj mailom potvrdila a zaslala do poisťovne list o oprávneni nároku na náhradu škody, čo som uviedol aj v druhom odvolaní, ktoré som dňa 13.10.2015 doručil do poisťovne. Na to mi poisťovňa dňa 4.12.2015, teda po 50 dňoch, zaslala dopis, že škodu na základe dôkladného posúdenia všetkých relevantných dokumentov neuznáva kvôli rozdielom v opisoch škodovej udalosti poisteným a poškodeným. Každé zamietnutie od poisťovne bolo z dôvodu niečoho iného. Poisťovňa sa všemožne bráni náhrade škody a pri poslednom odvolaní dokonca nedodržala stanovenú lehotu 30 dní na vyriešenie škodovej udalosti. Preto sa obraciam na Vás o radu, či poisťovňa postupovala v zmysle platných zákonov. Ďakujem a s pozdravom, P..

Odpoveď: Nahrada skody z PZP

Dobrý deň, nie ste jediný, kto rieši takýto problém s Komunálnou poisťovňou. Už som sa stretol s tým, že keď nemali žiadny iný argument, tak tvrdili, že ste si mali namontovať do auta kameru.

Ak sú splnené všetky zákonné povinnosti, potom máte nárok na náhradu škody z PZP. Komunálnu poisťovňu bude potrebné zažalovať a domáhať sa svojho nárku súdnou cestou.

Predpokladám, že v poisťovni majú vnútorné nariadenie tieto škody neuznávať.