Máte
otázku?

Ako žiadať náhradu škody po nehode?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako žiadať náhradu škody po nehode?

Dobrý deň. Bol som účastník nehody, na prechode pre chodcov ma zrazil vodič. Mám nárok na uplatnenie škody a bolestného po ukončení liečenia a zdokumentovaní od lekára a ohodnotení úrazu z povinného zmluvného poistenia vodiča alebo sa to musí vymáhať osobitne ako bolestné. Žiadať si tlačivo z poisťovne vinníka nehody, aby mi to vypísal môj ošetrujúci lekár ako potvrdenie zranení, ktoré som utrpel? Ďakujem.

Odpoveď: Ako žiadať náhradu škody po nehode?

Dobrý deň, akúkoľvek náhradu škodu, či už na zdraví alebo na veciach, uplatňujte o osoby, ktorá Vám ju spôsobila. Na uplatnenie nepotrebujete žiadne osobitné tlačivo, postačuje písomný list, v ktorom dostatočne určito a jasne špecifikujete škody, ktoré Vám pri dopravnej nehode vznikli. Prílohou listu by mali byť dokumenty, ktoré Vami uvádzanú škodu potvrdzujú, napr. doklady o nákladoch liečenia, liekov, návštev lekára, lekársky posudok o určení bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia, potvrdenie o práceneschopnosti, doklad potvrdzujúci ušlú mzdu v dôsledku práceneschopnosti alebo aj doklady o nákupe oblečenia alebo iných vecí, ktoré boli pri nehode poškodené alebo zničené. 

Trápi vás "Ako žiadať náhradu škody po nehode?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako žiadať náhradu škody po nehode? (Občianske právo)

Dobrý deň, Chcel by som sa spýtať, bol som účastník autonehody, kde pán do mňa narazil na diaľnici zo zadu. Šoféroval som firemné auto, bol som v práci. Vinník nehody bol označený pán, ktorý do mňa vrazil. Som hospitalizovaný v nemocnici, mám pomliaždené pľúca. V aute som mal aj súkromné veci, ktoré sa znehodnotili. Čo všetko si môžem nárokovať a žiadať od vinníka nehody a akým spôsobom? Viem si nárokovať aj za zničenie veci súkromné, ktoré boli v kufri auta? Môžem si nárokovať napr, ušlú mzdu, bolestné a pod. od vinníka nehody, či to mi bude všetko firma preplácať?

Odpoveď: Ako žiadať náhradu škody po nehode?

(odpoveď odoslaná: 09.09.2018)

Dobrý deň,

ak išlo o firemné auto, škodu na vozidle by si mala uplatniť v poisťovni firma. Firma by mala nehodu nahlásiť do svojej poisťovne a rovnako ju môže ohlásiť aj bez súčinnosti vinníka do jeho poisťovne (kde má PZP). Následne sa začne riešenie škodovej udalosti. Ak ste mali v aute aj súkromné veci, ktoré sa znehodnotili, ich škodu si budete môcť nárokovať priamo od vinníka. Odporúčam Vám dohodnúť postup vo Vašej firme, teda kto z Vás uplatní akú škodu a podľa toho ďalej postupovať.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako žiadať náhradu škody po nehode?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku