Žaloba o náhrady škody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Žaloba o náhrady škody

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, či je nutné uvádzať konkrétny zákon, keď si chcem sama vymáhať náhradu škody a píšem žalobu. Alebo je dostatočné uvesti len "Žaloba o náhradu škody" a opísať, kde si myslím, že mi bol spôsobený škodu žalovaným? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Žaloba o náhrady škody

Dobrý deň.

V prípade, že si uplatňujete náhradu škody ako fyzická osoba od inej fyzickej alebo právnickej osoby, tak nie je povinnou náležitosťou žaloby uviesť zákon, v zmysle ktorého si ju uplatňujete. Bude na posúdení súdu, ktorý právny predpis na Vami opísaný prípad použije. Avšak je dobré v žalobe uviesť, že si ju uplatňujete v zmysle Občianskeho zákonníka alebo Obchodného zákonníka.

Ak si uplatňujete nárok na náhradu škody voči štátu, tak je potrebné tam uviesť, či si ju uplatňujete v zmysle zákona č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci alebo nie.