Musím zaplatiť daň z predaja pozemku získaného dedením?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Musím zaplatiť daň z predaja pozemku získaného dedením?

Prosím Vás, zdedila som pozemok po otcovi, ako jediný dedič, a momentálne ho predávam. Chcela by som sa opýtať, či som povinná podať daňové priznanie a následne ho uhradiť? Otec vlastnil pozemok viac ako 5 rokov a na pozemku stojí aj nehnuteľnosť, ktorá je však neobyvateľná a je určená na zbúranie. Ďakujem.

Odpoveď: Musím zaplatiť daň z predaja pozemku získaného dedením?

Dobrý deň, podľa § 9 ods. 1 pís. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov). Kúpna cena z predaja pozemku a budovy, ktoré ste zdedili, tak nebude podliehať dani z príjmu.