Ako postupovať, keď nemám na súdny poplatok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Nitra

Otázka: Ako postupovať, keď nemám na súdny poplatok?

Dobrý deň. Pred časom som si požičal od bývalej svokry sumu 8000 €. Pred rokom a pol som uznal svoj dlh a písomne sme sa dohodli na splátkovom kalendári - 30 € mesačne. Ústne sme sa dohodli na odklade: prvých dva roky, kedy som mal povinnosť platiť výživné mojej dcére, som jej mohol posielať suma 15 €. Momentálne mi však prišiel platobný príkaz na uhrazenie celkovej sumy vrátane poplatkov za oneskorenie platby a súdnych trošiek, a to aj napriek tomu, že rok a pol som splácal mesačne 15 €. Nachádzam sa v situácii, kedy nemám finančné prostriedky na zaplatenie 6% poplatku za podanie odporu. Pracujem ako učiteľ s mesačným platom 660 €. Zároveň splácam úver na bývanie a spotrebný úver v celkovej výške 440 € mesačne, a platím výživné 75 € a nájom 160 €. Som v núdzi a žiadam o radu, ako v tejto situácii postupovať.

Odpoveď: Ako postupovať, keď nemám na súdny poplatok?

Dobrý deň. Pokiaľ vzhľadom na svoje majetkové pomery nie ste schopný uhradiť súdny poplatok za podanie odporu, môžete požiadať súd o oslobodenie od platenia súdnych poplatkov alebo požiadať o dohodu o splátkach alebo o odklade platenia súdneho poplatku.

Na oslobodenie od platenia súdnych poplatkov je potrebné vyplniť tlačivo, ktoré nájdete na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.