Možno uložiť peňažný trest namiesto trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Možno uložiť peňažný trest namiesto trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá?

Dobrý deň, potreboval by som Vašu pomoc. Na okresnom súde mi za prečin ublíženia na zdraví bol uložený zákaz viesť motorové vozidlá na dobu 24 mesiacov a trest odňatia slobody na 6 mesiacov s podmienečným odkladom. Podal som odvolanie. Chcel by som sa spýtať, či je možné požiadať krajský súd o stanovenie nejakej kaucie namiesto zákazu viesť motorové vozidlá. Potrebujem vodičský preukaz na dochádzku do práce, ktorá je vzdialená cca 100 km denne a nie je tam dostupné autobusové či vlakové spojenie. Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Možno uložiť peňažný trest namiesto trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá?

Dobrý deň, pri určovaní druhu trestu a jeho výmery súd prihliadne najmä na spôsob spáchania činu a jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce okolnosti, poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť jeho nápravy. Súčasne platí zásada, že trest má postihovať iba páchateľa, tak aby bol zabezpečený čo najmenší vplyv na jeho rodinu a jemu blízke osoby. Trest zákazu činnosti sa ukladá v prípade, ak sa páchateľ dopustil trestného činu v súvislosti s touto činnosťou. Uvedený trest možno nahradiť aj peňažným trestom, ak preto existujú dôvody. Nakoľko ste trestný čin Ublíženia na zdraví spôsobili porušením povinností pri vedení motorového vozidla, presvedčiť súd o vhodnosti uloženia peňažného trestu namiesto trestu zákazu činnosti, bude nesmierne náročné. Nakoľko mi nie sú známe Vaše osobné pomery a okolnosti, za ktorých bol trestný čin spáchaný, nemôžem Vám poradiť konkrétne argumenty (okrem nutnosti vodičského oprávnenia pre dochádzanie do zamestnania), ktoré môžete v trestnom konaní použiť.