Predaj domu pred ukončením dedičského konania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Predaj domu pred ukončením dedičského konania

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať nasledovné: Zdedili sme po babičke dom, ktorý bude rovnako rozdelený medzi tri osoby. Je možné tento dom predať pred ukončením dedičského konania? Ak je to možné, aký je postup po predaji domu prostredníctvom realitnej kancelárie? Ako dlho môže trvať konanie, kým sa peniaze z predanej nehnuteľnosti rozdelia medzi dedičov? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj domu pred ukončením dedičského konania

Dobrý deň, dom je možné predať aj pred ukončením dedičského konania. Ale reálne je otázne, kto kúpi dom, ktorý ešte nebol prededený. Obyčajne sa v takýchto prípadoch podpisuje zmluva o budúcej zmluve s tým, že až po zápise vlastníckeho práva na katastri sa podpíše riadna kúpna zmluva.

Celkový predaj môže prebehnúť veľmi rýchlo, závisí to od ceny nehnuteľnosti a dopytu.