'

Možno osvojiť dospelú osobu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 17. 11. 2015

Otázka: Možno osvojiť dospelú osobu?

Dobrý večer, manžel by chcel adoptovať môjho dospelého syna z predchádzajúceho vzťahu. Majú nadštandartné vzťahy, pracujú spolu a syn nám obom príkladne pomáha. Problém je, že manželove deti z predchádzajuceho manželstva si už teraz robia nárok na náš majetok. Rátajú s tým, že im to aj tak pripadne, podávajú na otca nezmyselné trestné oznámenia a pod. Veľmi by sme chceli, aby firmu neskôr prevzal môj syn, ale máme strach, že keby sa niečo stalo, jeho deti obsadia firmu a zamedzia nám prístup k niečomu, čo sme roky budovali. Dá sa tejto situácii predísť?Dakujem

Odpoveď: Možno osvojiť dospelú osobu?

Dobrý deň, v zmysle § 99 ods. 2 zákona o rodine, možno osvojiť len maloleté dieťa, ak je osvojenie v jeho záujme. Upraviť vlastnícke vzťahy k vášmu majetku podľa vášho želania môžete počas života alebo vykonáte opatrenia, na základe ktorých firma alebo iný majetok pripadne do vlastníctva Vášho syna po smrti. Pre vylúčenie detí Vášho manžela z možného dedenia slúži inštitút závetu v spojení s inštitútom vydedenia. Ustanovenie § 469a Občianskeho zákonníka (OZ) upravuje dôvody, na základe ktorých môže poručiteľ svojho potomka vydediť. Deti Vášho manžela sa už počas jeho života mohli dopustiť konania, ktoré vytvorilo stav dedičskej nespôsobilosti, teda neschopnosti dediť podľa § 469 OZ.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Možno osvojiť dospelú osobu? (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám 28 rokov, som slobodná. Mám nevlastného otca, ktorý žije s mojou maminou ( sú zosobášení) a vychováva ma od mojich 2 rokov. Keď som bola neplnoletá chcel si ma osvojiť, ale môj biologický otec na to nedal súhlas. Neplatil ani výživné len sporadicky. Neudržiavam s ním žiadny kontakt. Je možné, aby si ma teraz osvojil ako plnoletú? Je možné, aby som si mohla nejakým spôsobom zmeniť moje priezvisko na jeho, a teda aj celej mojej rodiny? Plánujem sa vydávať v Španielsku a tam ma dieťa prvé priezvisko po matke a druhé po otcovi a keďže ja mám priezvisko po mojom biologickom otcovi, nechcem, aby moje dieťa malo toto priezvisko. Dá sa v tomto prípade niečo robiť? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Možno osvojiť dospelú osobu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.03.2019)

Dobrý deň prajem,

v podmienkach SR nie je možné v súčasnosti osvojiť si plnoletú osobu. Upravuje to Zákon o rodine, ktorý hovorí o "maloletom dieťati". Čo sa týka zmeny priezviska, ako plnoletá osoba môžete podať žiadosť na matriku o zmenu priezviska, avšak musíte túto žiadosť patrične odôvodniť, pretože podľa zákona Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Tu by ste mohli vysvetliť Váš postoj a vzťah k biologickému otcovi a nevlastnému otcovi. Dovoľujem si však upozorniť, že v prípade žiadosti sa platí správny poplatok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk