POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Možno osvojiť dospelú osobu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Možno osvojiť dospelú osobu?

Dobrý večer, môj manžel by chcel adoptovať môjho dospelého syna z predchádzajúceho vzťahu. Ich vzťah je nadštandardný, spoločne pracujú a môj syn nám obom príkladne pomáha. Problém nastáva s deťmi môjho manžela z predchádzajúceho manželstva, ktoré si už teraz robia nárok na náš majetok. Sú presvedčené, že im to v každom prípade pripadne a podávajú na svojho otca nezmyselné trestné oznámenia a podobne. Veľmi by sme si priali, aby našu firmu v budúcnosti prevzal môj syn, ale máme strach, že v prípade neočakávaných udalostí by manželove deti firmu obsadili a zamedzili nám prístup k niečomu, čo sme roky budovali. Existuje nejaké riešenie tejto situácie? Ďakujem.

Odpoveď: Možno osvojiť dospelú osobu?

Dobrý deň, v zmysle § 99 ods. 2 zákona o rodine, možno osvojiť len maloleté dieťa, ak je osvojenie v jeho záujme. Upraviť vlastnícke vzťahy k vášmu majetku podľa vášho želania môžete počas života alebo vykonáte opatrenia, na základe ktorých firma alebo iný majetok pripadne do vlastníctva Vášho syna po smrti. Pre vylúčenie detí Vášho manžela z možného dedenia slúži inštitút závetu v spojení s inštitútom vydedenia. Ustanovenie § 469a Občianskeho zákonníka (OZ) upravuje dôvody, na základe ktorých môže poručiteľ svojho potomka vydediť. Deti Vášho manžela sa už počas jeho života mohli dopustiť konania, ktoré vytvorilo stav dedičskej nespôsobilosti, teda neschopnosti dediť podľa § 469 OZ.