Dobrý deň, keď je rodič odkázaný, syn musí rodičovi pomôcť. Ako je to, keď sa jedná o nevlastného syna? Zoznámil som sa s mladou vdovou, ktorá mala 7-ročného syna a 5-ročnú dcéru. Syn chodil do osobitnej školy. Absolvoval aj osobitné učilište v Beňadikovej. Matka ho hýčkala, nesmel som ani slovo povedať, lebo je "chudáčik". Ako upratovačka veľa nezarobila. Ja som mal omnoho vyšší príjem. Aj popri zamestnaní som pracoval na zmluvu. Dnes som na starobnom dôchodku. Dva roky som bol na čiastočnom (srdce), ale robotu som už nezohnal. Každý zamestnávateľ sa bál. Chlapec nikdy nedal ani korunu, ani cent na domácnosť. Medzitým chlapec poza môj chrbát (matka o tom vedela a podporovala ho) vyberal rýchle pôžičky, bral úvery, až to bolo neúnosné. Na Slovensku má aspoň 23 veriteľov. Má štyri súdne spory, všetko ignoruje. Skrýva sa v Kutnej Hore (teraz je údajne v Jihlave). Ja som sa nikdy nestaral do ekonomiky. Všetko som odovzdával, mal som dôveru. Keď som sa ocitol na dôchodku, už bolo zle. Družka svoje peniaze posúvala synovi, vyrovnávala synovho exekútora. Dokonca mu autobusom posielala tašky s potravinami. Postupom času bolo peňazí menej a nútila ma zobrať úver. Najprv, aby sme jej synovi "pomohli". Úver sa postupne navyšoval: "Výber na nájom!" Platila nájom pre troch a svoje peniaze posúvala synovi. T.č. ho piaty krát naháňal exekútor. Dnes sa chlapec skrýva v ČR, matka ho podporuje, klame súdy, na moje upozornenia súdy nereagujú, lebo som "otčim". Mám dlh asi 5 tisíc eur a nie a nie sa ho zbaviť. Dá sa dlh presunúť na skutočného vinníka, pre ktorého to bolo spôsobené a ktorý mal z toho osoh? Alebo, čo mám spraviť? Ďakujem! Štefan.
Dobrý deň,
dlh sa nedá len tak jednoducho "presunúť". Ak na úverovej zmluve, či zmluve o pôžičke figurujete ako dlžník Vy, potom existuje právny vzťah medzi a Vami a veriteľom a len Vy ste ho povinný uhradiť. Rovnako to platí, ak je ako dlžník uvedený nevlastný syn. Ak ste však preukázateľne vyplatili dlh za neho, mohli by ste od neho požadovať náhradu, za bezdôvodné obohatenie (plnili ste za iného). Tu si Vás však dovolím upozorniť na plynutie premlčacej doby 2 roky od plnenia. Pokiaľ ide o zákonnú povinnosť pomôcť rodičom, voči Vám nevlastný syn túto povinnosť nemá, pokiaľ ste si ho neosvojili (neadoptovali).
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
24. septembra
Rýchla a zrozumitelná odpoveď, ktorá naozaj pomôže. Vysoká profesionalita a maximálna moja spokojnosť
recenzie
3. septembra
Som veľmi spokojná s prístupom pána Judr. Ficeka a rýchlej odpovede na moju otázku. Vrelo odporúčam každému..
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
13. augusta
Mám len výborné skúsenosti. Či už s bezplatnou poradnou, ale aj s telefonickou konzultáciou. Profesionáli na správnom mieste, a verím, že sme so spoluprácou ešte neskončili..
recenzie
1. augusta
Veľmi milo som bola prekvapená vysoko profesionálnym a ľudským prístupom.
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
4. februára
Spokojnosť vo všetkých smeroch. Promptná reakcia na moje otázky, veľmi jasne vysvetlené ako so situáciou naložit a aké ďalšie kroky sú potrebné.
recenzie