Nevlastný syn

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trenčín

Otázka: Nevlastný syn

Keď je rodič odkázaný, syn musí rodičovi pomôcť. Ako je to, keď sa jedna o nevslastného syna? Zoznámil som sa s mladou vdovou, ktorá mala 7 ročného syna a 5 ročnú dcéru. Syn chodil do Osobitnej školy. Absolvoval aj Osobitne učilište v Beňadikovej. Matka ho hýčkala, nesmel som ani slovo povedať, lebo je chudáčik. Ako upratovačka veľa nezarobila. Ja som mal omnoho vyšší príjem. Aj pomimo som na zmluvu robil. Dnes som na starobnom dôchodku. Dva roky som bol na čiastočnom (srdce), ale robotu som už NEZOHNAL. Každý zamestnávateľ sa bál. Chlapec NIKDY nedal ani korunu, ani cent na domácnosť. Medzitým chlapec poza môj chrbát (matka o tom vedela a podporovala ho), vyberal rýchle pôžičky, zobral úvery, až to bolo neúnosne. Na Slovensku ma aspoň 23 veriteľov. Ma štyri súdne spory, všetko ignoruje. Skrýva sa Kutnej Hore (teraz je údajne v Jihlave). Ja som sa nikdy nestaral do ekonomiky. Všetko som odovzdával, mal som dôveru. Keď som sa ocitol na dôchodku, už bolo zle. Družka svoje peniaze posúvala synovi, vyrovnávala synovho exekútora. Dokonca mu autobusom posielala tašky s potravinami. Postupom času bolo peňazí menej, nútila ma zobrať úver. Najprv, aby sme jej synovi "pomohli". Úver sa navyšoval postupne:"Výber na nájom! " Platila nájom pre troch a svoje peniaze posúvala synovi. T.č. ho piaty krát naháňal exekútor. Dnes sa chlapec skrýva v ČR, matka ho podporuje, klame súdy, na moje upozornenia súdy nereagujú, lebo som "otčim". Mám dlh asi 5 tisíc e a nie a nie sa ho zbaviť. Dá sa dlh presunúť na skutočného vinníka, pre ktorého to bolo spôsobené a, ktorý mal z toho osoh? Alebo, čo mám spraviť? Ďakujem! Štefan.

Odpoveď: Nevlastný syn

Dobrý deň,

dlh sa nedá len tak jednoducho "presunúť". Ak na úverovej zmluve, či zmluve o pôžičke figurujete ako dlžník Vy, potom existuje právny vzťah medzi a Vami a veriteľom a len Vy ste ho povinný uhradiť. Rovnako to platí, ak je ako dlžník uvedený nevlastný syn. Ak ste však preukázateľne vyplatili dlh za neho, mohli by ste od neho požadovať náhradu, za bezdôvodné obohatenie (plnili ste za iného). Tu si Vás však dovolím upozorniť na plynutie premlčacej doby 2 roky od plnenia. Pokiaľ ide o zákonnú povinnosť pomôcť rodičom, voči Vám nevlastný syn túto povinnosť nemá, pokiaľ ste si ho neosvojili (neadoptovali).