Môžem vymáhať od otca zadržané rodinné prídavky vyplatené v zahraničí?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Môžem vymáhať od otca zadržané rodinné prídavky vyplatené v zahraničí?

Dobrý deň, môj bývalý manžel poberal v zahraničí rodinné prídavky na našu dcéru, teda rozdiel medzi mnou vyplácanými prídavkami a tými, na ktoré mal nárok v zahraničí. Nevedela som o tom a on mi ich nevydával. Teraz som to zistila a on odmieta peniaze vydať, tvrdí, že keďže z nich platil výživné vo výške 50 eur, ktoré boli určené súdom, ich spotreboval na dieťa a nemám na ne nárok. Poberal vraj približne 150-200 eur mesačne a to asi 3 roky. Na ÚPSVR mi povedali, že to tak nie je a že tieto príspevky nemôže použiť na platbu výživného, pretože je to iný typ nároku a že peniaze patria mojej dcére. Doporučili mi podať žalobu na súd. Aký je váš názor na túto situáciu? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem vymáhať od otca zadržané rodinné prídavky vyplatené v zahraničí?

Dobrý deň, stotožňujem sa so stanoviskom úradu práce, sociálnych veci a rodiny, a teda, že nárok na rodinné prídavky a nárok na plnenie vyživovacej povinnosti nemožno stotožňovať, resp. prostredníctvom jedného tohto plnenia vyplácať iné plnenie. Odporúčam Vám podať návrh na zvýšenie vyživovacej povinnosti na Vašu dcéru, ktorý odôvodnite vyššie uvedenými skutočnosťami. V návrhu požadujte priznať zvýšené výživné so spätnou účinnosťou a to od času, kedy Váš bývalý manžel začal poberať príspevky určené na výživu dieťaťa, ale ponechával si ich pre vlastnú potrebu.