Adopcia na Slovensku zo zahranicia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Adopcia na Slovensku zo zahranicia

Dobrý deň. Som slovenská občianka, ktorá trvale žije v zahraničí (EÚ - nemám dvojité občianstvo). Mám záujem o adopciu dieťaťa na Slovensku. Príslušné orgány v zahraničí ma zaradili do zoznamu žiadateľov a do samotného procesu získania oprávnenia k osvojeniu, no zároveň mi potvrdili, že ako slovenská občianka sa na mňa v tomto prípade nevzťahuje miestna legislatíva, ale slovenská, a nevedia mi povedať, ako by som mala postupovať. Informácie na Slovensku nachádzam len s vazbou na trvalé bydlisko na Slovensku, čo nie je môj prípad. Kto je v takomto prípade kompetentný orgán? Ako postupovať? Vopred ďakujem za každú informáciu.

Odpoveď: Adopcia na Slovensku zo zahranicia

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by sa jednalo o tzv. medzištátne osvojenie. Podľa informácií, uvedených na stránke Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (ďalej len Centrum), je Slovenská republika v zmysle Dohovoru o ochrane detí a o spolupráci pri medzištátnych osvojeniach zatiaľ len krajinou pôvodu, čo znamená, že je možné osvojiť slovenské dieťa do zahraničia.

Každá signatárska krajina dohovoru musí mať ústredný orgán, ktorého agendu tvorí práve aj medzištátna adopcia (ako naše Centrum). Centrum vedie na Slovensku prehľad detí, ktoré neboli osvojené na Slovensku. Uvádzate, že ste evidovaná v zozname, čo je tiež podmienkou. Pokiaľ prejavíte záujem podaním žiadosti o medzištátne osvojenie na príslušný úrad v krajine Vášho obvyklého pobytu, potom už všetky záležitosti zabezpečujú spoločne slovenské úrady a úrady danej krajiny. Proces je podobný ako keby ste adoptovali dieťa v SR a mali zároveň aj trvalý pobyt v SR, to znamená, že Vám budú sprostredkované stretnutia s dieťaťom, bude sa skúmať vzťah a schopnosť postarať sa oň, a pod.

Na svojej internetovej stránke však Centrum uvádza, že zatiaľ má podpísané dohody len s niekoľkými štátmi (Holandsko, Malta, Portugalsko, Monako, Andorra, San Maríno, Francúzsko).

Pokiaľ ide o otázku "väzby na štátne občianstvo" nie je pravdou že podmienkou je občianstvo. Nakoľko kľúčovým je obvyklý pobyt a nie občianstvo žiadateľa o osvojenie.

Odporúčam Vám obrátiť sa na príslušný úrad v krajine Vášho obvyklého pôvodu (podobný ako naše Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže) kde Vám poskytnú viac informácií, alebo priamo na slovenské Centrum. Pripájam aj kontakt http://cipc.sk/.