Dohoda manželov o zverení deti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Dohoda manželov o zverení deti

Dobrý deň, s manželom sme krátko pred rozvodom a chceme medzi sebou spísať dohodu. V nej by sme stanovili, že do rozhodnutia súdu o zverení detí do starostlivosti jednému z nás, zostanú deti na doterajšom trvalom bydlisku, a to u manžela v Rakúsku. Mám v pláne vrátiť sa na Slovensko, ale momentálne nemôžem deti vziať so sebou, pretože nemám zabezpečené bývanie a prácu. Preto nutne potrebujem dohodu, aby som mohla následne pokračovať v konaní. Nechcem, aby sa situácia, že som od detí odišla, obrátila proti mne na súde, preto sme sa dohodli, že takúto dohodu uzatvoríme. Radi by sme však vedeli, čo všetko má takáto dohoda obsahovať, aby bola záväzná a správna. Taktiež nás zaujíma, aká by bola cena, keby túto dohodu medzi námi vyhotovil advokát. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Dohoda manželov o zverení deti

Dobrý deň,

každá rodičovská dohoda, či už uzatvorená počas trvania manželstva (t.j. na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností na čas do rozvodu) alebo na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností počas rozvodového konania na čas po rozvode by mala obsahovať základnú úpravu týkajúcu sa rodičovských práv a povinností.

Tzn. že táto rodičovská dohoda by mala upravovať, ktorému rodičovi budú na čas do rozvodu (alebo na čas po rozvode) zverené maloleté deti do osobnej starostlivosti, v akej výške bude druhý rodič platiť tomuto rodičovi výživné a akým spôsobom bude upravený styk rodiča, ktorému deti neboli zverené do osobnej starostlivosti. Tento styk môže byť upravený presným režimom, t.j. že v dohode uvediete presné dni, prípadne rozsah dní, kedy sa budete môcť s Vašimi deťmi stretávať alebo sa styk neupraví vôbec. Ak sa styk neupravuje, resp. sa ponecháva neobmedzený, je možný styk s deťmi po predchádzajúcej dohode s rodičom, ktorému boli maloleté deti zverené do osobnej starostlivosti.

I Vaša rodičovská dohoda by mala obsahovať všetky tieto časti. Je však veľmi dôležité vedieť, že z pohľadu slovenského právneho poriadku sú rodičovské dohody vykonateľné, až keď ich schváli súd. Tzn. že keby Vám manžel prestal dávať deti na základe rodičovskej dohody, núteného výkonu styku by ste sa mohli na príslušnom súde domáhať až vtedy, ak bola vaša rodičovská dohoda schválená súdnym rozhodnutím.

Rovnako je vo Vašom prípade potrebné si uvedomiť, že Vaše maloleté deti majú obvyklý pobyt v Rakúsku (vychádzajúc z popisu uvedeného vo Vašej otázke). Tzn. že sa na Váš prípad vzťahuje rakúsky právny poriadok a súdom príslušným na rozhodnutie o schválení rodičovskej dohody (ak to vyžaduje rakúsky zákon o rodine) bude príslušný súd v Rakúsku.

Podľa čl. 8 ods. 1 nariadenia Rady Brusel II

Súdy členského štátu majú právomoc vo veciach rodičovských práv a povinností k dieťaťu, ktoré má obvyklý pobyt v tomto členskom štáte v čase začatia konania.

Z tohto pravidla existujú aj výnimky, ale na posúdenie toho je potrebné mať k dispozícii oveľa viac informácií a potrebné mať detailnejší prehľad o spôsobe Vášho spolužitia v Rakúsku, najmä z pohľadu detí. Všeobecne sa však vychádza z vyššie citovaného článku nariadenia Rady Brusel II, podľa ktorého majú právomoc konať súdy členského štátu EÚ, kde má dieťa tzv. obvyklý pobyt.

Kritériá, na základe ktorých sa má určiť obvyklý pobyt dieťaťa na účely čl. 8 až 10 Nariadenia Brusel IIa SD EÚ uviedol napr. v bode 44 rozhodnutia vo veci A. z 02.04.2009, podľa ktorého: „... [P]ojem obvyklý pobyt v zmysle článku 8 ods. 1 nariadenia treba vykladať tak, že mu zodpovedá miesto, ktoré odzrkadľuje istú mieru začlenenia dieťaťa do sociálneho a rodinného prostredia. Na tento účel treba vziať do úvahy najmä trvanie, pravidelnosť a podmienky a dôvody pobytu na území členského štátu a presťahovanie rodiny do tohto štátu, štátnu príslušnosť dieťaťa, miesto a podmienky školskej dochádzky, jazykové znalosti, ako aj rodinné a sociálne väzby, ktoré dieťa udržiava v danom štáte. Je na vnútroštátnom súde, aby určil, kde má dieťa obvyklý pobyt, majúc na pamäti všetky osobitné skutkové okolnosti každého jednotlivého prípadu.

Obdobne to však bude aj vo Vašom rozvodom konaní, ak hneď po presťahovaní Vašich detí podáte návrh na rozvod manželstva. Vzhľadom na to, že Vaše deti budú iba krátko na území SR, môže sa stať, že súd vyhlási, že nemá právomoc konať v časti týkajúcej sa úpravy výkonu rodičovských práv a povinností. Súd by teda konal iba o rozvode Vášho manželstva, pričom úprava výkonu rodičovských práv a povinností by musela prebehnúť na súdoch v Rakúsku v súlade s ich právnym poriadkom.

Z toho dôvodu bude vo Vašej právnej veci dôležité vopred si premyslieť, kedy a kde sa bude podávať návrh na rozvod manželstva. Aby sa nestalo, že v priebehu súdneho konania súd vyhlási, že podľa neho majú deti obvyklý pobyt v Rakúsku.

Právomoc súdov členských štátov konať o rozvode manželstva upravuje čl. 2 nariadenia Rady Brusel II. Podľa tohto ustanovenia budete musieť na Slovensku mať obvyklý pobyt aspoň 6 mesiacov, aby ste mohli podať na Slovensku návrh na rozvod manželstva a súd mohol o Vašom návrhu rozhodovať.

Podľa článku 2 nariadenia Rady Brusel II

Vo veciach rozvodu, rozluky alebo anulovania manželstva majú právomoc súdy členského štátu

a. na ktorého území:

o majú manželia obvyklý pobyt, alebo

o manželia mali naposledy obvyklý pobyt, pokiaľ tam jeden z manželov stále býva, alebo

o má odporca obvyklý pobyt, alebo

o v prípade spoločnej žiadosti, má niektorý z manželov obvyklý pobyt, alebo

o má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej jeden rok bezprostredne pred podaním návrhu, alebo

o má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej šesť mesiacov bezprostredne pred podaním návrhu a je buď štátnym príslušníkom tohto členského štátu alebo v prípade Veľkej Británie a Írska tam má "domicil";

Pre detailné posúdenie Vašej právnej veci Vám odporúčam dohodnúť si termín osobného stretnutia prostredníctvom našej stránky. Na stretnutí môžeme prebrať všetky detaily Vašej veci a poradiť Vám presne akým spôsobom by bolo vhodné postupovať.