Môžem dostať výpoveď pre neplnenie pracovného plánu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem dostať výpoveď pre neplnenie pracovného plánu?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dňa 5. 8. 2015 som uzatvorila pracovnú zmluvu na trvalý pracovný pomer (TPP) bez skúšobnej doby. Dňa 21. 3. 2016 som písomne podala žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou. Samozrejme, žiadosť zamietli, keďže som vo firme cez úrad práce. Počas Veľkonočných sviatkov mi ochorel syn a ošetrovanie (OČR) bolo nutné. Doma som so synom bola v rámci OČR a sviatkov dva a pol týždňa. Včera, 11. 4. 2016, som nastúpila do práce. Konateľ firmy si ma zavolal a počas krátkeho rozhovoru mi povedal, že tento týždeň mám očakávať vytýkací list za nesplnenie plánov za mesiac marec. Tieto plány som nesplnila a nebudem môcť splniť ani tento mesiac. Druhý vytýkací list mám očakávať aj začiatkom mája. Konateľ mi povedal, že pre mňa to znamená výpoveď zo strany zamestnávateľa pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Môže mi zamestnávateľ dať takúto výpoveď? Chorobu syna som si nevymyslela, včas som zaslala potvrdenie od lekára. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Môžem dostať výpoveď pre neplnenie pracovného plánu?

Dobrý deň, nedostatočné výkony v práci môžu zakladať, výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 pís. d) bod 4. Zákonníka práce (ZP). Tento výpovedný dôvod je naplnený, ak zamestnanec neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil. Tento výpovedný dôvod nemožno zamieňať s porušením pracovnej disciplíny, ktoré predpokladá porušenie povinností iného charakteru a to na základe zavineného konania zamestnanca. Vo Vašom prípade nedokážete splniť pracovný plán preto, lebo Vám v tom zabránila prekážka objektívnej podoby, čo ale nie dôvodom na výpoveď z pracovného pomeru.