Môžem darovať byt zaťažený hypotékou dcére

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Môžem darovať byt zaťažený hypotékou dcére

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či môžem byt, ktorý je zaťažený hypotékou, prepísať darovacou zmluvou na svoju dcéru. Je ešte neplnoletá a pochádza z prvého manželstva. Byt mám v zúženom osobnom vlastníctve. Chcem to urobiť z osobných dôvodov. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Môžem darovať byt zaťažený hypotékou dcére

Dobrý deň

v prípade darovania nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou je v niektorých prípadoch potrebné najskôr kontaktovať príslušnú banku resp. finančnú inštitúciu, aby dala súhlas na scudzenie nehnuteľnosti (podľa obchodný podmienok danej inštitúcie). Pokiaľ táto súhlas s darovaním udelí, darovaciu zmluvu spolu so súhlasom banky možno predložiť súdu. Ak súd darovaciu zmluvu schváli dieťa sa stáva dlžníkom voči banke, ale hyp. splátky uhrádza naďalej zástupca dieťaťa.