Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Bola som na dlhodobej PN, konkrétne po dobu 5 mesiacov. Po jej skončení mi zamestnávateľ oznámil, že mi bolo odňaté osobné ohodnotenie za obdobie 3 mesiacov, kvôli dlhodobému maródku. Má na to zamestnávateľ právo? Ako by som mala v tejto situácii postupovať? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Dobrý deň, osobné ohodnotenie je súčasťou tzv. pohyblivej, doplnkovej zložky mzdy spoločne s prémiami, výkonnostnými odmenami alebo inými príplatkami k základnej mzde. Úprava mzdových podmienok je povinnou obsahovou náležitosťou pracovnej zmluvy. Doplnkové príplatky akým je aj osobné ohodnotenie môžu byť upravené v internom dokumente zamestnávateľa, na ktorý môže pracovná zmluva odkazovať. Spravidla však na osobné ohodnotenie nemá zamestnanec právny nárok a je vyslovene v kompetencii zamestnávateľa určiť podmienky pre priznanie alebo rozhodnúť o podmienkach jeho vyplácania. Nakoľko nie som oboznámený s obsahom Vašej pracovnej zmluvy a ani s internými predpismi Vášho zamestnávateľa, nie je možné sa k veci konkrétnejšie vyjadriť.