Môže súd predlžiť skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Môže súd predlžiť skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia?

Dobrý deň, chcela by som sa informačne opýtať, či ak má niekto podmienku za jeden trestný čin a spácha iný trestný čin počas trvania podmienky, existuje možnosť navýšenia tejto podmienky? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Môže súd predlžiť skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia?

Dobrý deň, v zmysle § 50 Trestného zákona, pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody určí súd skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov. Skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti, hoci odsúdený konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže

a) ustanoviť nad odsúdeným probačný dohľad,

b) primerane predĺžiť skúšobnú dobu, nie však viac ako o dva roky, pričom nesmie prekročiť hornú hranicu skúšobnej doby

c) ustanoviť doteraz neuložené primerané obmedzenia alebo primerané povinnosti, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život, alebo

d) nariadiť kontrolu uložených primeraných obmedzení alebo povinností technickými prostriedkami, ak sú splnené podmienky podľa osobitného predpisu a ak takáto kontrola nebola doposiaľ nariadená.

Podľa uvedenej zákonnej úpravy súd môže predlžiť skúšobnú dobu, avšak vždy s ohľadom na výnimočné okolnosti prípadu. Spáchanie iného trestného činu v skúšobnej dobe má spravidla za následok výrok súdu o nesplnení podmienok skúšobnej doby a nariadenie nepodmienečného trestu odňatia slobody.