Môže poisťovňa vymáhať poistné plnenie od poisteného zo zmluvy o povinnom zmluvnom poistení?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môže poisťovňa vymáhať poistné plnenie od poisteného zo zmluvy o povinnom zmluvnom poistení?

Sestra spôsobila dopravnú nehodu. Nevšimla si, že prerušovaná čiara končí, a predbehla dve autá, z ktorých prvé zastalo na prechode pre chodcov. Prechod si všimla príliš neskoro. Cyklista, ktorý práve prechádzal cez prechod jazdil dosť rýchlo a ona ho zasiahla bokom auta. Cyklista utrpel zranenia - komplikovanú zlomeninu nohy. Policajti kvalifikovali situáciu ako ťažké ublíženie na zdraví, a prípad bude riešiť prokurátor. Auto bolo firemné a má PZP. Poisťovňa má vo všeobecných zmluvných podmienkach klauzulu, ktorá hovorí, že plnenie poistného môže vymáhať od vinníka nehody, prípadne od poistníka, ak porušil dopravné predpisy vážnym spôsobom. Chcem sa opýtať, či poisťovňa môže od nej vymáhať plnenie poistenia a koľko percent to zvyčajne býva.

Odpoveď: Môže poisťovňa vymáhať poistné plnenie od poisteného zo zmluvy o povinnom zmluvnom poistení?

Dobrý deň, uvedené ustanovenie vo všeobecných zmluvných podmienkach je v rozpore so zákonnou úpravou uvedenou v zákone č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. V zmysle § 12 ods. 1, poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak

a) spôsobil škodu úmyselne alebo ak viedol motorové vozidlo pod vplyvom návykovej látky,

b) viedol motorové vozidlo bez predpísaného vodičského oprávnenia alebo v čase zákazu činnosti viesť motorové vozidlo uloženého súdom alebo iným príslušným orgánom,

c) spôsobil škodu motorovým vozidlom, o ktorom vedel, že jeho technická spôsobilosť nezodpovedá podmienkam na používanie v premávke na pozemných komunikáciách podľa osobitného predpisu a tento stav bol v príčinnej súvislosti so spôsobenou škodou,

d) vedome zveril vedenie motorového vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na vedenie motorového vozidla podľa osobitného predpisu,

e) porušil povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu podľa osobitného predpisu, ktorá je poistnou udalosťou,

f) v čase, keď nastala poistná udalosť, bol v omeškaní s platením poistného,

g) spôsobil škodu motorovým vozidlom a bez dôvodov hodných osobitného zreteľa porušil oznamovacie povinnosti,

h) sa odmietol po dopravnej nehode podrobiť skúške na prítomnosť návykovej látky.

Taktiež upozorňujem, že uvedený termín "závažného porušenie dopravných predpisov" bez ďalšieho je pojem neurčitý a nejasný. V prípade, že jeho obsah môže formulovať výslovne a svojvoľne len poisťovateľ, ide o neprijateľnú zmluvnú podmienku, ktorá znižuje možnosť poisteného ako spotrebiteľa domáhať sa náhrady škody a teda bez akéhokoľvek spravodlivého dôvodu zmenšuje i zodpovednosť a povinnosť poisťovne.