Nárok na náhradu škody po dopravnej nehode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Nárok na náhradu škody po dopravnej nehode

Dobrý deň, nedávno sme mali nehodu a chcem sa informovať o nároku na náhrady škôd po dopravnej nehode. Pán, do ktorého sme narazili, bol v poriadku, bol vytiahnutá aj sanitka, no na druhý deň oznámil, že má problémy so stavcom a že je na pracovnej neschopnosti. Chce od nás 2000 eur, inak nás zažaluje. Určite chceme využiť právnu pomoc, ale najprv by sme sa radi informovali, či je v tejto situácii jeho nárok na náhradu škody podľa vás oprávnený.

Odpoveď: Nárok na náhradu škody po dopravnej nehode

Dobrý deň,

pokiaľ ide o nárok na náhradu škody po dopravnej nehode, základnou otázkou je či škoda vznikla v príčinnej súvislosti s dopravnou nehodou a samozrejme, či skutočne vznikla nejaká škoda.

Pokiaľ uvedený účastník dopravnej nehody žiada od Vás 2000,- €, určite neodporúčam mu niečo dávať pred tým, ako Vám predloži o tejto sume potrebné doklady. Keď niekto chce zo dňa na deň 2000,- €, je to veľmi podozrivé.

Vyžiadajte si od neho doklady, ako dospel k sume 2000,- €, urobte to písomne, ak Vám výzvu na zaplatenie poslal písomne. V liste uveďte, že musí preukázať, že mu vznikla škoda, v akom rozsahu a že táto škoda vznikla v súvislosti s uvedenou dopravnou nehodou. Je vhodné mať doklad o tom, že nemal žiadne zranenia priamo z dopravnej nehody, prípadne svedkov.

Náhradu škody pri ublížení na zdraví je potrebné počítať podľa dosiahnutých bodov, ktorých výšku určí lekár. Je málo pravdepodobné, že mu lekár hneď stanovil počet bodov.

Poškodenie na zdraví v dôsledku dopravnej nehody môže byť trestným činom (ublíženie na zdraví z nedbanlivosti)