Moze otvorit dedicske konanie cudzi clovek.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nitra

Otázka: Moze otvorit dedicske konanie cudzi clovek.

Dobrý deň, prosím Vás, môže cudzí človek otvoriť dedičské konanie o majetku po mojom nebožnom otcovi, ktorý zomrel v roku 1996? Nikto z nás, dedičov, mu nedal splnomocnenie. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Moze otvorit dedicske konanie cudzi clovek.

Dobrý deň,

v zmysle § 174 Civilného mimosporového poriadku platí, že konanie o dedičstve je začaté na návrh, ak je z neho zjavné, že navrhovateľ ako dedič žiada prejednanie dedičstva po poručiteľovi. Navrhovateľom preto môže byť iba dedič, ktorý žiada prejednanie ďalšieho majetku po poručiteľovi. Platí, že účastníkmi konania o dedičstve sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi. Preto, ak návrh na dodatočné konanie o dedičstve po Vašom otcovi podal človek, ktorému nesvedčí účastníctvo v konaní, by súd uznesením mal odmietnuť.