Môže exekútor zabaviť dom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Banská Bystrica

Otázka: Môže exekútor zabaviť dom?

Dobrý deň. Môj otec, dlhodobo trpiaci alkoholizmom a odmietajúci liečbu, si zobral bezúčelový úver vo výške 3000 EUR, ktorý ešte nesplatil. Navyše si zobral ďalší úver vo výške 7000 EUR, ktorý už nebude schopný splatiť. Žijeme v dome - ja s mamou na prízemí a otec na poschodí. Rodičia nie sú rozvedení. Ak by sa začalo exekučné konanie, má exekútor právo zabaviť náš dom, ktorý rodičia nadobudli dedičstvom od otcovej matky? A má právo zabaviť aj moje osobné veci, ako napríklad počítač, notebook, tlačiareň atď., ktoré som si ako študentka zakúpila sama a potrebujem ich? Mohlo by exekučné konanie nejako ovplyvniť mňa a moju mamu? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Môže exekútor zabaviť dom?

Dobrý deň

podľa § 147 ods. 1 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: ”1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.” Neviem ako je to s nehnuteľnosťou, pretože vravíte, že ju nadobudli na základe dedičstva po otcovej matke. Je nutné poznamenať, že zdedené veci nepatria do BSM, teda tvoria výnimku. Je možné, že nehnuteľnosť majú v podielovom spoluvlastníctve, prípadne je vlastníkom len otec. Samozrejme exekútor môže sadnúť na nehnuteľnosť. Čo sa týka osobných vecí, exekútorský poriadok vymenúva veci, ktoré nepodiehajú exekúcii.