Máte
otázku?

Miesto rozvodu a prechodný pobyt


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

Prajem pekný deň,chcela by som sa opýtať,keď mám prechodný pobyt v Bratislave,musí byť rozvod v meste trvalého bydliska? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

Dobrý deň,

pokiaľ ide o rozvod, príslušný je ten súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov.

 

Ak žiaden z manželov obvode tohto súdu nebýva, tak potom je príslušný súd podľa bydliska odporcu, a ak nie je ani taký súd, potom je príslušný všeobecný súd, kde býva reálne navrhovateľ.

 

Nie je teda dôležitý trvalý pobyt ale reálne bydlisko. Pri určovaní príslušnosti postupujte podľa vyššie uvedených viet. Ak by ste ani napriek tomu si nebola istá príslušnosťou, napíšte nám.

Trápi vás "Miesto rozvodu a prechodný pobyt" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Miesto rozvodu a prechodný pobyt (Rozvod)

Dobrý deň,
dcéra sa chce dať rozviesť. Ona ma trvalé bydlisko v Čadci /taktiež dcéra - ročná/. Zať ma trvalé bydlisko v Ondrašovciach /pri Prešove/. Sobáš mali v Čadci /SR/. Obaja pracujú v ČR - tam majú aj kúpený byt a prechodné bydlisko. Na, ktorý súd ma dcéra podať návrh na rozvod?

Odpoveď: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

(odpoveď odoslaná: 03.09.2019)

Dobrý deň prajem,

pokiaľ má dieťa bydlisko, resp. obvyklý pobyt v ČR, tak len český súd môže rozhodnúť o úprave práv a povinností k tomuto dieťaťu. Pokiaľ ide o príslušnosť súdov na rozvod, podľa § 92 Civilného mimosporového poriadku Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.

Všeobecným súdom je súd, v ktorého obvode ma manžel trvalý pobyt. V tomto prípade by to bol Okresný súd Prešov. Ale len pre rozvod. Konanie o rozvod sa spája aj s konaním o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu, takže o tom by museli rozhodnú české súdy. 


Podotázka: Miesto rozvodu a prechodný pobyt (Rozvod)

Dobrý deň, pán Ficek. Už niekoľkokrát som sa na Vás obracal s pomocou hl. Výživného a vždy ste mi poradil. Začo neustále Bohu ďakujem, že ešte existujú advokáti, ktorý nehľadia len na peniaze, ale hl. na človeka. Moja prosba je dnes táto : Budem sa rozvádzať a bývam na trvalej spoločnej adrese s manželkou v Košiciach. Keďže ma vydierala, poslala ma preč z jej bytu. A tak zatiaľ DOČASNE bývam u sestry. Budem teraz žiadať o rozvod, kde ma zaujíma, aké bydlisko mám uviesť. Kvôli pošte a dopisom, nemôžem ich preberať, ani súdne ani iné, keďže fyzicky tam nežijem a bývala manželka, nie je ochotná ich preposielať. Musel by som prísť do Košíc, a ešte otázka, či ma vôbec pusti, ja už jej kľúče ani nemám. Ja by som sa najradšej prihl. k prechod. pobytu u sestry. A tak môžem potom aj uviesť pri rozvode PRECHODNÝ POBYT. Aby mi pošta doručovala všetku  korešpondenciu vrátane súdnych rozhodnutí. Ďakujem mockrát a prajem milosť a požehnanie Vám, aj celej rodine, či Vášmu domu. 

Odpoveď: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

(odpoveď odoslaná: 22.07.2018)

Dobrý deň,

podľa § 92 Civilného mimosporového poriadku Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.

Ak by ste sa aj presťahovali a do návrhu uviedli adresu na doručovaniu v mieste kde aktuálne bývate, potom by bol o návrhu príslušný aj tak konať súd, v ktorého obvode ste mali posledné spoločné bydlisko. Do návrhu môžete uviesť prechodný pobyt (ak ho máte) a uviesť, že je to adresa na doručovanie. 

K druhej otázke, ak už nemáte kľúče, bude komplikované sa do bytu dostať. Síce máte právo byt užívať, pretože ste manželia, avšak nemôžete sa doň dobíjať nasilu, pretože by ste sa vystavili riziku trestného stíhania.

Odporúčam preto priamo v návrhu uviesť aktuálnu adresu a žiadať doručovať poštu tam. V návrhu však treba aj opísať, že ste naposledy spoločne žili v byte, kde teraz býva manželka.

 V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Miesto rozvodu a prechodný pobyt" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku