Máte
otázku?

Miesto rozvodu a prechodný pobyt


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

Prajem pekný deň. Chcela by som sa opýtať, či musí byť rozvod realizovaný v meste trvalého bydliska, ak mám prechodný pobyt v Bratislave. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

Dobrý deň,

pokiaľ ide o rozvod, príslušný je ten súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov.

 

Ak žiaden z manželov obvode tohto súdu nebýva, tak potom je príslušný súd podľa bydliska odporcu, a ak nie je ani taký súd, potom je príslušný všeobecný súd, kde býva reálne navrhovateľ.

 

Nie je teda dôležitý trvalý pobyt ale reálne bydlisko. Pri určovaní príslušnosti postupujte podľa vyššie uvedených viet. Ak by ste ani napriek tomu si nebola istá príslušnosťou, napíšte nám.

Trápi vás "Miesto rozvodu a prechodný pobyt" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Miesto rozvodu a prechodný pobyt (Rozvod)

Dobrý deň,
moja dcéra sa chce rozviesť. Má trvalé bydlisko v Čadci, rovnako ako jej ročná dcéra. Jej manžel má trvalé bydlisko v Ondrašovciach, blízko Prešova. Ich sobáš sa konal v Čadci, na Slovensku. Obaja sú zamestnaní v Českej republike, kde majú aj kúpený byt a prechodné bydlisko. Na ktorý súd by mala moja dcéra podať návrh na rozvod?

Odpoveď: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

(odpoveď odoslaná: 03.09.2019)

Dobrý deň prajem,

pokiaľ má dieťa bydlisko, resp. obvyklý pobyt v ČR, tak len český súd môže rozhodnúť o úprave práv a povinností k tomuto dieťaťu. Pokiaľ ide o príslušnosť súdov na rozvod, podľa § 92 Civilného mimosporového poriadku Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.

Všeobecným súdom je súd, v ktorého obvode ma manžel trvalý pobyt. V tomto prípade by to bol Okresný súd Prešov. Ale len pre rozvod. Konanie o rozvod sa spája aj s konaním o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu, takže o tom by museli rozhodnú české súdy. 


Podotázka: Miesto rozvodu a prechodný pobyt (Rozvod)

Dobrý deň, pán Ficek. Už niekoľkokrát som sa na vás obrátil s prosbou o pomoc ohľadom výživného a vždy ste mi poradili. Neustále vďačne ďakujem Bohu, že ešte existujú advokáti, ktorí nehľadia len na peniaze, ale hlavne na človeka. Moja prosba je dnes nasledovná: Chystám sa na rozvod a trvale bývam spolu s manželkou v Košiciach. Keďže ma vydierala, vyhnala ma z jej bytu. Momentálne dočasne bývam u sestry. Chcem teraz podať žiadosť o rozvod a zaujíma ma, aké bydlisko mám uviesť. Nemôžem preberať poštu a dopisy, vrátane súdnych, keďže fyzicky tam nežijem a bývalá manželka nie je ochotná ich preposielať. Musel by som prísť do Košíc, a je otázka, či ma vôbec pustí, keďže už nemám jej kľúče. Najradšej by som sa prihlásil k prechodnému pobytu u sestry. Potom by som mohol uviesť pri rozvode prechodný pobyt, aby mi pošta doručovala všetku korešpondenciu vrátane súdnych rozhodnutí. Veľmi pekne vám ďakujem a prajem vám veľa milosti a požehnania, rovnako ako celej vašej rodine a domovu.

Odpoveď: Miesto rozvodu a prechodný pobyt

(odpoveď odoslaná: 22.07.2018)

Dobrý deň,

podľa § 92 Civilného mimosporového poriadku Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.

Ak by ste sa aj presťahovali a do návrhu uviedli adresu na doručovaniu v mieste kde aktuálne bývate, potom by bol o návrhu príslušný aj tak konať súd, v ktorého obvode ste mali posledné spoločné bydlisko. Do návrhu môžete uviesť prechodný pobyt (ak ho máte) a uviesť, že je to adresa na doručovanie. 

K druhej otázke, ak už nemáte kľúče, bude komplikované sa do bytu dostať. Síce máte právo byt užívať, pretože ste manželia, avšak nemôžete sa doň dobíjať nasilu, pretože by ste sa vystavili riziku trestného stíhania.

Odporúčam preto priamo v návrhu uviesť aktuálnu adresu a žiadať doručovať poštu tam. V návrhu však treba aj opísať, že ste naposledy spoločne žili v byte, kde teraz býva manželka.

 V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Miesto rozvodu a prechodný pobyt" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava