Máme túto pohľadávku zaplatiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nitra

Otázka: Máme túto pohľadávku zaplatiť?

Dobrý deň, v júni 2021 sa my - ja a moji dvaja bratia - stali dedičmi v tretej dedičskej skupine po nášho súrodenca, ktorý zomrel v roku 2017. Zdedili sme po ňom nehnuteľnosť. Tú odmietli dediči v prvej a druhej skupine z dôvodu, že list vlastníctva bol zaťažený exekúciou z roku 2014. Štátny notár, ktorý prejednával dedičskú záležitosť, nás informoval, že exekučné konanie bolo zastavené a vymazané z listu vlastníctva. Na základe tohto sme dedičstvo prijali a boli sme zapísaní do listu vlastníctva bez tiar, ako jeho vlastníci. Teraz nám prišli z jednej advokátskej kancelárie listy, v ktorých nás vyzývajú na splnenie záväzku voči veriteľovi - je to nebankový subjekt, o ktorom sa hovorilo v zmienenej, už vymazanej exekúcii. Pýtam sa, ako by sme mali ďalej postupovať a kde by sme mohli dosiahnuť spravodlnosť, resp. kto mohol pochybiť. Advokátska kancelária nás informovala, že ak dlh nebude splatený, ich klient sa bude nútený domáhať svojich nárokoch exekúciou. Rád by som ešte dodal, že dlh neprevyšuje hodnotu nášho dedičstva.

Odpoveď: Máme túto pohľadávku zaplatiť?

Dobrý deň, podľa toho, čo popisujete sa mi to javí akoby bola exekúcia zastavená z dôvodu podľa ust. § 61n ods. 1 písm. d) Exekučného poriadku, v zmysle ktorého exekútor exekúciu zastaví aj vtedy, ak sa pri exekúcii vedenej na majetok fyzickej osoby do piatich rokov od začatia exekúcie alebo od posledného zexekvovania majetku nepodarilo zistiť majetok alebo príjmy, ktoré by mohli byť postihnuté exekúciou a ktoré by stačili aspoň na úhradu trov exekútora.

Takéto zastavenie exekúcie však nebráni oprávnenému v budúcnosti podať opätovný návrh na začatie exekúcie za predpokladu, že disponuje exekučným titulom. K uvedenému zdá sa, že smeruje aj veriteľ tejto pohľadávky. Veriteľ si evidentne pohľadávku do dedičstva prihlásil, pričom v priebehu dedičského konania sa zdá, že došlo k uplynutiu piatich rokov od začatia exekúcie (táto píšete, že začala v roku 2014) a z tohto dôvodu exekútor exekúciu zastavil.

Pokiaľ však veriteľ disponuje exekučným titulom, môže opätovne pohľadávku vymáhať od vás ako dedičov formou exekučného konania, nakoľko na vás dedím dlh prešiel. V každom prípade, ak by k tomu došlo, boli by ste ako dedičia povinní uhradiť nielen pohľadávku s príslušenstvom, ale aj trovy exekučného konania, čím by došlo k podstatnému navýšeniu pohľadávky. Samozrejme za dlh budete zodpovedať každý jeden z vás len do sumy vami nadobudnutého dedičstva.

Rovnako však nie je vylúčené, že by ste mohli namietať samotnú nevykonateľnosť exekučného titulu za predpokladu, že by sa napríklad jednalo o rozhodnutie stáleho rozhodcovského súdu, ktorý nebol oprávnený vo veci rozhodnúť, a to pre nedostatok  v dojednaní rozhodcovskej doložky. V takomto prípade by bolo namieste navrhnúť zastavenie exekúcie, následkom čoho, ak by súd exekúciu zastavil, nárok by už viac nebol vymáhateľný. Toto však neviem dobre posúdiť, nakoľko nepoznám bližšie podrobnosti.

Taktiež sa mohlo stať, že sa jedná už o premlčaný dlh, na posúdenie uvedeného by som však potreboval vedieť viac o tom, kedy dlh vznikol, kedy bol priznaný súdom, prípadne, kedy presne začal byť vymáhaný exekútorom a pod. Skôr sa mi to však javí, že premlčaný nie je, nakoľko počas exekučného konania premlčacia doba spočíva, teda neplynie.

Odporúčam Vám informovať sa u právneho zástupcu veriteľa, advokátskej kancelárie, ako je to v skutočnosti s týmto dlhom, najmä ako vznikol, na podklade akého exekučného titulu sa viedlo vo vzťahu k nemu exekučné konanie a pod., a následne zvoliť ďalšie kroky.

Prípadne Vám s tým vieme pomôcť, ale to by bola už platená služba.