Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

Dobrý večer. Mám 35 rokov a manžela, ktorý má 60 rokov. Máme 5-ročného syna. V prípade manželovej smrti, ak nezanechá závet, máme s dieťaťom právo na majetok z dedičstva? Problém je v tom, že máme rozdielny trvalý pobyt. Môj manžel je prihlásený tam, kde aktuálne býva, a ja s dieťaťom na mieste, kde som žila predtým. Samozrejme, žijeme spolu, hoci sa viac zdržiavame v zahraničí. Manžel má navyše ešte jedno dieťa z predchádzajúceho manželstva a ďalšie dve deti žijúce a aj prihlásené na pobyt v zahraničí. Ako by to všetko bolo v takomto prípade? Tiež plánujeme zostať žiť v zahraničí, ale manžel má na Slovensku firmu, takže on by nič nemenil. Kôli dieťaťu a škole musím nahlásiť, že ideme žiť do zahraničia. Čo v takomto prípade, ak sa stane, že manžel zomrie? Aké právo by sme mali? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

Dobrý deň, pre dedičskú spôsobilosť nie je podstatné, či pozostalý manžel má trvalý pobyt totožný s druhým manželom (poručiteľom). V zmysle zásad konania o dedičstve platí, že ak mal poručiteľ v čase svojej smrti s pozostalým manželom majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve, o ktorého vyporiadaní sa nezačalo konanie na súde, vyporiada sa tento majetok v konaní o dedičstve. To znamená, že predmetom dedičstva bude ta časť majetku, ktorá po vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva pripadne poručiteľovi. Podľa § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak poručiteľ nezanechá závet, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Zákon pritom nerozlišuje medzi deťmi narodenými v manželstve a mimo manželstva.