Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

Dobrý deň. Mal som dopravnú nehodu, pri ktorej mi bola pripísaná vina za to, že som nedal prednosť v jazde. Napriek tomu tvrdím, že vinu má druhý vodič, pretože jazdil príliš rýchlo, a preto som ho nemohol vidieť, že prichádza. Nehoda je momentálne vo fáze vyšetrovania. Žijem zo sociálnej dávky, a teda sa nachádzam v hmotnej núdzi. Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? Na koho sa môžem obrátiť? Vrela vďaka.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

Dobrý deň, neuviedli ste, či je vec riešená v trestnom alebo priestupkovom konaní. Predpokladám však, že je to druhá možnosť. Zákon o priestupkoch vo svojich ustanoveniach neumožňuje účastníkovi konania žiadať o poskytnutie právnej pomoci zo strany advokáta za zníženú resp. žiadnu odmenu. Uvedené právo neobsahuje ani správny poriadok ako právny predpis, ktorý dopĺňa ustanovenia o procese objasňovania priestupku. Napokon ani podľa § 3 zákona č. 327/2005 Z.z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi, sa tento nevzťahuje na poskytovanie právnej pomoci v konaniach o priestupkoch.

Trápi vás "Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, prosím vás, mám nárok na bezplatnú právnu pomoc, ak je manžel evidovaný na úrade práce a nepoberá žiadne dávky, a ja som vedená ako živnostník, ale nemám žiadny príjem? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 30.05.2024)

Dobrý deň,

na poskytnutie bezplatnej právnej pomoci je nárok vtedy ak sú súčasne splnené tri podmienky: nachádzate sa v stave materiálnej núdze, nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu a hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy ustanovenej zákonom. Ak Centrum posúdi, že niektorá z podmienok nie je splnená,  rozhodne o nepriznaní nároku na právnu pomoc. Ak ich spĺňate môžete požiadať Centrum právnej pomoci o poskytnutie právnej pomoci. Žiadosť sa podáva na predpísanom tlačive, ktoré Vám poskytnú aj na svojich pobočkách, ktoré nájdete na tomto linku: https://www.centrumpravnejpomoci.sk/sekcia/2-kontakt, alebo si ho stiahnete z ich web stránky. Taktiež ich môžete najskôr kontaktovať aj telefonicky. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na možnosti získania bezplatného advokáta pre sociálne prípady. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 11.09.2023)

Dobrý deň,
skúste sa obrátiť na centrum právnej pomoci. Oni sa venujú bezplatnej právnej pomoci. Ich kontakty sú nasledovné:

Webová stránka - www.centrumpravnejpomoci.sk

Telefónne číslo - 0650 105 100


Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý deň. Pracujem v organizácii ako správca registratúry už 15 rokov. Odvtedy, čo zaviedli do podateľne špeciálny počítačový program pre systém elektronickej evidencie došlej a odoslanej pošty, práce pribudlo. Zahrňuje to viac skenovania a je časovo náročná. Bolo mi povedané, že mám "pomáhať". Okrem archivácie robím aj konverziu. Naučil som sa to podľa manuálu. Archivácia sa vykonáva aj v papierovej, aj elektronickej forme. Pomáham v podateľni na úkor svojej práce. Ak sa ozvem, stratím odmeny alebo iné benefity. Keď kolegyňa ide na PN alebo na dovolenku, zastupujem ju a všetko robím sama. Táto práca je nielen časovo náročná, ale aj psychicky. Je toho príliš veľa. Odmietajú zamestnať novú osobu, tak sa spoliehajú na mňa. Nezaujíma ich, že nestíham svoju prácu. Prosím vás, čo mám robiť? Je to porušenie pracovnej zmluvy? Mám nárok na odstupné? Musím vykonávať túto prácu aj napriek tomu, že nestíham svoju? Ako mám postupovať, aby som si neublížila?

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 20.01.2020)

Dobrý deň, 
v otázke neuvádzate ako máte formulovanú pracovnú zmluvu. 

V zmysle ust. § 43 ZP platí, že v pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú okrem iných aj druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika, ako aj mzdové podmeinky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Podľa ust. § 55 ZP platí, že "vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4, ktzoré stanovujú povinnosť zamestnávateľa preradiť zamestnanca /napr. lek. posudok, zdrav stav a pod/, čo nie je Váš prípad. 

Ďalej platí, že "zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu. Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4."

Zrejme vo Vašom prípade vykonávate práce, ktorých povinnosť vykonávať nevyplýva Vám z pracovnej zmluvy, a preto nie ste povinná ich vykonávať, pokiaľ nejde o mimoriadnu udalosť. Uvádzame, že ak by išlo napr. dlhodobú neprítomnosť zamestnanca, ktorý predmetné práce doteraz vykonával /materská a pod./, potom v takomto prípade sa nejedná o mimoriadnu udalosť. 

Odporúčame preštudovať pracovnú zmluvu a pracovný poriadok zamestnávateľa.
Následne odporúčame Vám kontaktovať nadriadeného, a ak k vyriešeniu vykonávania naviac prác nedôjde, kontaktovať priamo zamestnávateľa a požiadať o zjednanie nápravy - zmena prac. zmluvy vrátane zmeny mzdového ohodnotenia. 

Výpoveď z prac. pomeru síce môžete dať s uvedením aj bez uvedenia dôvodu, ale nárok na odstupné Vám nevznikne.


Trápi vás "Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý večer, môj plat je 550 EUR. Platím za byt, energie a pod. Hypotéku a výživné platím tiež a potom mi už neostane nič. Na advokáta nemám bohužiaľ peniaze, ale som si vedomý, že sú niektorí, ktorí pracujú zadarmo. Nie som si istý, či spĺňam platné kritériá a moja manželka pobiera rodinný príspevok. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 19.02.2017)

Dobrý deň. Môžete navštíviť Centrum právnej pomoci. Pobočky má v každom väčšom meste. Po posúdení Vášho príjmu a príjmu Vašej manželky môžu rozhodnúť, že Vám bude poskytnutá právna pomoc bezplatne. Môže Vás zastupovať advokáta, alebo právnik Centra právnej pomoci ak tákéto zastupovanie potrebujete. Podľa príjmu, ktorý ste uviedli, by ste mali spĺňať podmienku poskytnutia právnej pomoci bezplatne. 


Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, môj kamarát má vážny problém. Pred pár dňami sa priznal rodičom, že je gay. Tí sú silno veriaci a nechcú túto skutočnosť akceptovať. Vyhrážajú sa mu psychiatrickým liečením, zákazom mobilu, slovne ho urážajú a ponižujú. Chlapec rozmýšľa nad samovraždou. Treba podotknúť, že je ešte maloletý, má 17 rokov a za pol roka bude mať 18. Chcem sa opýtať, aké možnosti mám zasiahnuť ja ako osoba tretej strany a aké možnosti má sám. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 05.01.2017)

Dobrý deň, prvom rade by si mali rodičia uvedomiť, že homosexualita nie je choroba. 

Ak je ešte maloletý a máte obavu o neho, potom sa môžete obrátiť na úrad práce sociálnych vecí a rodiny, tam majú psychológa, ktorý to môže s rodičmi riešiť. Treba im však vysvetliť, že vec je skutočne vážna a trvať na tom, aby zasiahli. Úrad práce sociálnych vecí a rodiny má dozerať nad prípadmi ako je tento

 Akonáhle bude dospelý, potom môže odísť z domu a žiadať od rodičov výživné.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý večer, chcem sa informovať, či mám nárok na polovicu splátky spotrebného úveru od svojej bývalej partnerky. Spotrebný úver som zobral z banky ja, keďže moja partnerka ešte nebola zamestnaná. Úver sme využili na naše spoločné bývanie a zariadenie prenajatého bytu. Z úveru sme tiež financovali dovolenku. Chcem sa teda informovať, či mám od svojej bývalej partnerky požadovať polovicu splátky úveru vopred. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 12.08.2016)

Dobrý deň, ak ste na zmluve o úvere uvedený ako jediný dlžník Vy, v zmysle príslušných právnych predpisov ste z tejto zmluvy voči veriteľovi zaviazaný výlučne Vy. Splátky ste zaviazaný platiť výlučne Vy, pričom veriteľ si nemôže svoje práva uplatňovať voči Vašej bývalej priateľke. Tzn. že Vašej priateľke z tejto zmluvy ani nevznikla žiadna povinnosť platiť 1/2 splátok. Nepredpokladám, že by medzi Vami a Vašou priateľkou došlo k uzatvoreniu dohody o pristúpení k záväzku, v ktorej by sa zaviazala, že Vám bude prispievať na úhradu 1/2 splátok. Ak ste takúto dohodu nepodpísali a Vaša dohoda je len ústna, bude na Vás, aby ste existenciu tejto dohody preukázali (ak by odmietala dobrovoľne prispievať). Účel, na ktorý ste tento úver použili by bol významný až v takom prípade, ak by Vaša bývalá priateľka užívala prenajatú nehnuteľnosť ďalej a zároveň by užívala aj Vaše veci (tie, ktoré ste nadobudli za úver). V takom prípade by ste si tie veci buď mohli vziať alebo uzatvoriť s ňou kúpnu zmluvu (hoci aj ústnu), predmetom ktorej by bol prevod vlastníckeho práva k týmto veciam alebo požadovať bezdôvodné obohatenie za užívanie Vašich vecí (bez právneho dôvodu, nakoľko ste neuzatvorili zmluvu o nájme týchto vecí).


Trápi vás "Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý večer, potreboval by som poradiť ohľadom spoluvlastníctva rodinného domu s pozemkom, kde ja vlastním 2/3 a spoluvlastník 1/3. Oba v dome bývame, no spoluvlastník ma vôbec nerešpektuje. Užíva celú polovicu domu a takmer celý pozemok. Bez môjho súhlasu chová na pozemku hospodárske zvieratá, zablokoval mi prístup kúreniu a pravidelne mi nedáva na elektrinu a vodu. Už nevieme, čo máme robiť, keďže máme 3 malé deti a nemáme peniaze na vyrovnanie spoluvlastníctva. Prosím, veľmi by ste nám pomohli aj malou radou, ako ho aspoň spomalit alebo si uplatniť väčšinové právo podľa občianskeho zákonníka. Veľmi pekne Vám ďakujeme. Príjemný večer.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 29.01.2016)

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné si uvedomiť, že podiely spoluvlastníkov nepredstavujú reálnu časť na spoločnej veci, ale ide o tzv. ideálne podiely. Z toho dôvodu nie je možné hovoriť o tom, že niekto užíva viac než by mal. V prvom rade je možné podielové spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať na základe dohody spoluvlastníkov. Ak sa spoluvlastníci o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva nevedia dohodnúť je možné podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd v konaní nie je viazaný návrhom a postupuje podľa zákona. Tzn. že súd najprv zisťuje, či je možné vec reálne rozdeliť podľa podielov spoluvlastníkov (pri domoch musia vzniknúť rozdelením samostatné bytové jednotky). Ak sa vec reálne nedá rozdeliť súd zisťuje, či má niektorý zo spoluvlastníkov záujem o nadobudnutie veci do výlučného vlastníctva za primeranú náhradu. Ak ani jeden zo spoluvlastníkov nebude chcieť nadobudnúť vec do svojho vlastníctva a vyplatiť podiel druhého spoluvlastníka, súd nariadi predaj veci a výťažok rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa ich podielov.

V prípade, že na vyporiadanie nemáte penaize je možné Vášho spolubývajúceho vyzvať mimosúdne, aby upustil od protiprávneho konania, ktorým zasahuje do Vašich práv. Pri mimosúdnych výzvach však advokáti nemajú k dispozícií žiadne zákonné prostriedky na donútenie Vášho spoluvlastníka k upusteniu od protiprávneho konania.


Podotázka: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc? (Iné oblasti práva)

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či je riešiteľná nasledujúca vec. Údajne, brat môjho otca kúpil rodinný dom od svojej mamy rok pred jej smrťou a môjho otca z domu vyhodil, pretože plánuje dom predať. Ich mama bola rok a viac pred svojou smrťou zdravotne veľmi zle na tom. Už si nepamätala svoju rodinu - ani mňa, ako svojho vnuka. Preto sa domnievam, že kúpa domu nebola čistá, keďže ich mama nedokázala udržať ani pero v ruke. Všetku poštu, ako aj dvochodok, preberal a podpisoval za ich mamu jej syn, teda brat môjho otca. Navyše peniaze, ktoré udajne babka, ich mama, dostala za predaj domu, sa nenašli nikde a ani jeden zo súrodencov nebol vyplatený ako dedič. Rád by som sa opýtal, či sa dá tento problém riešiť a či sa dá na katastri zablokovať nehnuteľnosť, aby ju brat môjho otca nemohol predať, kým sa táto záležitosť nevyrieši. Vopred Vám ďakujem za radu alebo pomoc.

Odpoveď: Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?

(odpoveď odoslaná: 02.01.2016)

Dobrý deň, v prípade, že Vaša babka nebola súdom pozbavená spôsobilosti na právne úkony je možné v tomto prípade aplikovať ustanovenie § 38 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia je právny úkon neplatný ak ho urobila osoba trpiaca duševnou poruchou, pričom táto duševná porucha ju robí neschopnou na tento právny úkon. Vášmu otcovi odporúčam podať žalobu o určenie neplatnosti právneho úkonu (zo skutočností opísaných vo Vašej otázke mám za to, že Vaša babka nebola schopná urobiť predmetný právny úkon). Pre účely zabránenia predaja nehnuteľnosti Vám odporúčam podať návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým by sa Vášmu strýkovi zabránilo v nakladaní s nehnuteľnosťou, aby ju nemohol predať. Predajom nehnuteľnosti by sa totiž ohrozil (znemožnil) výkon súdneho rozhodnutia.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mám nárok na bezplatnú právnu pomoc?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.