Dobrý deň,
v otázke neuvádzate ako máte formulovanú pracovnú zmluvu.
V zmysle ust. § 43 ZP platí, že v pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú okrem iných aj druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika, ako aj mzdové podmeinky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Podľa ust. § 55 ZP platí, že "vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4, ktzoré stanovujú povinnosť zamestnávateľa preradiť zamestnanca /napr. lek. posudok, zdrav stav a pod/, čo nie je Váš prípad.
Ďalej platí, že "zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu. Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4."
Zrejme vo Vašom prípade vykonávate práce, ktorých povinnosť vykonávať nevyplýva Vám z pracovnej zmluvy, a preto nie ste povinná ich vykonávať, pokiaľ nejde o mimoriadnu udalosť. Uvádzame, že ak by išlo napr. dlhodobú neprítomnosť zamestnanca, ktorý predmetné práce doteraz vykonával /materská a pod./, potom v takomto prípade sa nejedná o mimoriadnu udalosť.
Odporúčame preštudovať pracovnú zmluvu a pracovný poriadok zamestnávateľa.
Následne odporúčame Vám kontaktovať nadriadeného, a ak k vyriešeniu vykonávania naviac prác nedôjde, kontaktovať priamo zamestnávateľa a požiadať o zjednanie nápravy - zmena prac. zmluvy vrátane zmeny mzdového ohodnotenia.
Výpoveď z prac. pomeru síce môžete dať s uvedením aj bez uvedenia dôvodu, ale nárok na odstupné Vám nevznikne.