Máte
otázku?

Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

Dobrý deň, môjho syna obvinili z krádeže mobilného telefónu a začali proti nemu súdne konanie. Pritom proti nemu nemajú žiadne dôkazy, ani svedkov, ani iný dôkaz, či už vecný alebo iný. Napriek tomu mu dali na výber: buď sa prizná a dostane dva a pol roka trestu, alebo ak sa neprizná, dostane päť rokov. Navyše, ani mu neoznámili jeho právo na možnosť bezplatnej právnej pomoci. Môžete mi, prosím, poradiť, čo môžem v tejto veci urobiť alebo ako mám postupovať?

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

Dobrý deň, o možnosti zvoliť si obhajcu mali orgány činné v trestnom konaní Vášho syna poučiť, najmä v prípade ak ide o tzv. povinnú obhajobu (vzhľadom na nepoučenie Vášho syna však mám za to, že nejde o prípad povinnej obhajoby). Rovnako o obhajcu ex offo, zadarmo, má obvinený nárok iba v prípade, že preukáže svoje zle majetkové a sociálne pomery. Rovnako pochybujem, že by orgány činné v trestnom konaní podali na Vášho syna obžalobu, ak nemajú žiadny dôkaz o tom, že on spáchal tento čin. Ak tomu tak naozaj je, je vysoký predpoklad, že bude Váš syn oslobodený. Orgány činné v trestnom konaní a tiež súd majú každý dôkaz zabezpečovať, nielen tie, ktoré sú v jeho neprospech, ale aj tie, ktoré sú v jeho prospech. Rovnako nesprávne alebo žiadne poučenie môže znamenať zásah do jeho práv na súdnu a inú právnu ochranu, avšak to nie je možné z Vašej otázky dôsledne posúdiť.

Trápi vás "Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň, môj syn je momentálne vo výkone trestu. Včera požiadal na okresnom súde v Nitre o obhajcu, pretože je bez majetku a nemá žiadny príjem. Súd mu to však zamietol s odôvodnením, že je plnoletý a svojprávny. Podľa súdu to stačí na to, aby mu obhajcu nepridelili. Chce požiadať o obnovu procesu, avšak nemá kto mu poradiť. Môj syn nie je vrah ani pedofil, ide o mladícku nerozvážnosť spojenú s podvodom s peniazmi. Viete mi poradiť, na koho sa obrátiť, aby dostal obhajcu od štátu? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 27.01.2023)

Dobrý deň, žiaľ súd má pravdu. Na to, aby obvinený, resp. odsúdený mal nárok na obhajcu od štátu, musia byť splnené zákonné podmienky, t. j. týka sa to napríklad prípadov trestného  stíhania mladistvých alebo tých, keď je obvinený už v prípravnom konaní vo väzbe. Taxatívny výpočet prípadov je možné nájsť v ust. § 37 a nasl. Trestného poriadku (TP). 

TP súčasne hovorí, že :"Obvinený musí mať obhajcu aj vtedy, ak to považuje súd a v prípravnom konaní prokurátor alebo policajt za nevyhnutné najmä preto, že majú pochybnosť o spôsobilosti obvineného náležite sa obhajovať."

Vzhľadom na uvedené, je to vždy na posúdení súdu, ak súd usúdil, že váš syn je schopný sa sám náležite obhájiť, potom nemá nárok na obhajcu od štátu. Môže si však obhajcu zvoliť, na toto má zákonné právo v rámci práva na obhajobu. Ak ale na to nemá dostatok finančných prostriedok, potom sa môže pokúsiť obrátiť na Centrum právnej pomoci (toto má pobočky po celom Slovensku) a žiadať priamo tam, aby mu bol poskytnutý advokát za účelom obhajoby v trestnom konaní. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň, nedávno ma zastavila polícia pri kontrole auta počas lockdownu. Pri prehliadke nájšli v mojom aute marihuanu (5 g). Bol som vzatý do cizineckej polície a na druhý deň prepustený. Toto bola moja prvá skúsenosť s políciou. Chcem sa spýtať, či mám v tomto prípade nárok na štátneho obhajcu a ak áno, ako sa k nemu môžem dostať?

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 30.12.2021)

Dobrý deň,
obhajcu si budete môcť zvoliť keď budete v tejto veci obvinený (bude Vám vznesené obvinenie podľa ustanovenia § 206 Trestného poriadku). V prípade, že nemáte prostriedky na to, aby ste si zaplatili vlastného obhajcu, budete môcť orgány činné v trestnom konaní požiadať o ustanovenie obhajcu s tým, že ste nemajetný. 


Podotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň, momentálne som na invalidnom dôchodku a poberám iba 172 €. Som nezamestnaná. Potrebovala by som získať advokáta zdarma v Poprade. Bolo by to možné? S pozdravom, Lucia.

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 18.09.2020)

Dobrý deň,
ak si nemôžete dovoliť advokáta na základe Vášho výberu z finančných dôvodov, môžete kontaktovať Centrum právnej pomoci vo Vašom kraji,  najbližšie konzultačné stredisko vo Vašom prípade je v Spišskej Novej Vsi.

AK máte záujem, napíšte tu do poradne aký problém chcete riešiť a je možné, že ani advokáta nebudete potrebovať.


Trápi vás "Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň. Ako mám správne sformulovať žiadosť o pridelenie ex officio obhajcu? A kde a kedy mám odovzdať plnú moc? Ďakujem.

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 11.07.2019)

V zmysle ustanovenia § 37 Trestného poriadku má obvinený už po vznesení obvinenia právo na obhajcu, ak

a) je vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo na pozorovaní v zdravotníckom ústave,

b) je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo jeho spôsobilosť na právne úkony je obmedzená,

c) ide o konanie o obzvlášť závažnom zločine,

d) ide o konanie proti mladistvému,

e) ide o konanie proti ušlému.


Podotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako môžem zistiť, v ktorej väznici sa nachádza môj priateľ? Už mesiac o ňom nemám žiadne informácie. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 15.03.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ chcete zistiť, v ktorej väznici sa nachádza Váš priateľ, môžete sa písomne obrátiť na Evidenciu väzňov Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže v Bratislave. Evidencia väzňov Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže by Vám požadovanú informáciu mohla poskytnúť iba na základe predchádzajúceho písomného súhlasu osoby, ktorej sa informácia týka.
 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň. Mám súdny proces v Trnave týkajúci sa odškodného dňa 21. 3. Figurujem tam ako poškodený a nemám prostriedky na právnika. Súdne konanie sa pretiahlo už na 13,5 roka. Mohli by ste mi, prosím, pomôcť?

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 17.02.2017)

Dobrý deň, ak máte záujem môžeme si dohodnúť stretnutie a pozrieť sa na Vašu vec. Vo Vašom prípade je možné žiadať aj náhradu za prieťahy v konaní, s týmto Vám takisto môžeme pomôcť.


Trápi vás "Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ? (Trestné právo)

Dobrý deň, počas plnenia pracovných povinností v Rakúsku ma zrazilo auto. Utrpel som zranenia, pre ktoré som ešte stále na pracovnej neschopnosti. Donedávna som bol označovaný ako "poškodený", no na polícii mi bolo oznámené, že som "obvinený" z krivej výpovede. Potrebujem právne zastúpenie - obhajobu. Prosím o vašu radu.

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

(odpoveď odoslaná: 22.12.2016)

Dobrý deň. Ak nejde o prípad tzv. povinnej obhajoby, ktorá je v našom Trestnom poriadku upravená v § 37 a § 38, závisí na vôli obvineného, či si zvolí obhajcu. Obhajca predovšetkým chráni procesné práva, ktoré patria každému obvinenému. Skutočnosť, či si obvinená osoba zvolí obhajcu spravidla závisí najmä od jej majetkových pomerov a tiež náročnosti prípadu.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.