Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

Dobrý deň, môjho syna obvinili z krádeže mobilného telefónu a začali proti nemu súdne konanie. Pritom proti nemu nemajú žiadne dôkazy, ani svedkov, ani iný dôkaz, či už vecný alebo iný. Napriek tomu mu dali na výber: buď sa prizná a dostane dva a pol roka trestu, alebo ak sa neprizná, dostane päť rokov. Navyše, ani mu neoznámili jeho právo na možnosť bezplatnej právnej pomoci. Môžete mi, prosím, poradiť, čo môžem v tejto veci urobiť alebo ako mám postupovať?

Odpoveď: Ako dosiahnuť pridelenie obhajcu ?

Dobrý deň, o možnosti zvoliť si obhajcu mali orgány činné v trestnom konaní Vášho syna poučiť, najmä v prípade ak ide o tzv. povinnú obhajobu (vzhľadom na nepoučenie Vášho syna však mám za to, že nejde o prípad povinnej obhajoby). Rovnako o obhajcu ex offo, zadarmo, má obvinený nárok iba v prípade, že preukáže svoje zle majetkové a sociálne pomery. Rovnako pochybujem, že by orgány činné v trestnom konaní podali na Vášho syna obžalobu, ak nemajú žiadny dôkaz o tom, že on spáchal tento čin. Ak tomu tak naozaj je, je vysoký predpoklad, že bude Váš syn oslobodený. Orgány činné v trestnom konaní a tiež súd majú každý dôkaz zabezpečovať, nielen tie, ktoré sú v jeho neprospech, ale aj tie, ktoré sú v jeho prospech. Rovnako nesprávne alebo žiadne poučenie môže znamenať zásah do jeho práv na súdnu a inú právnu ochranu, avšak to nie je možné z Vašej otázky dôsledne posúdiť.