Majetok pred a po svadbe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Majetok pred a po svadbe

Dobrý deň, prosím o radu. Som majiteľkou nehnuteľnosti, ktorú som nadobudla ešte za slobodna. Po uzavretí manželstva plánujem byt prenajímať. Budú príjmy z prenajmu rozdelené aj budúcemu manželovi automaticky na polovicu? Keď príde na predaj, tiež sa suma rozdelí na polovicu? Ďalšia otázka sa týka domu. S partnerom sme spolu kúpili veľký byt, novostavbu, (obaja ešte za slobodna), ktorý bude skolaudovaný pravdepodobne až po svadbe. Tento byt je financovaný hypotékou, kde ja budem splácať 30%, budúci manžel zvyšok. Zmení sa rozdelenie financovania po svadbe automaticky na polovicu? Definícia percentuálneho podielu počas celej doby splácania je ustanovená v kúpnej zmluve. Je táto záväzná? Alebo po uzavretí manželstva budem musieť platiť polovicu splátky? Podľa zmluvy som 50% majiteľka nového bytu a 50% bude vlastniť budúci manžel. Čo sa stane v prípade, že budúci manžel prestane splácať hypotéku? Budem musieť platiť aj jeho časť, alebo len 30%? On je hlavný žiadateľ. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Dobrý deň príjmy z prenájmu nehnuteľnosti patriacej len jednému z manželov sú príjmom BSM a preto sú spoločné. Pokiaľ by ste však predávali uvedenú nehnuteľnosť, príjem z predaja by bol iba Váš.

Pokiaľ ide o nadobudnutý byt, tak v tomto prípade okamihom, keď ste vstúpili do manželstva, platíte úver spoločne, teda zo spoločných príjmov. V BSM platí, že príjem jedného z manželov je aj príjmom druhého manžela. Ak ste v banke spoludlžníci, nie je rozhodujúce kto je hlavný a kto je vedľajší spoludlžník pretože zákon pozná iba spoludlžníkov (nie hlavného a vedľajšieho). Voči banke ste obaja zaviazaní určite spoločne a nerozdielne, preto ak by manžel prestal platiť úver, museli by ste ho splácať Vy.