Majetkové vysporiadanie po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Majetkové vysporiadanie po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Dobrý deň. Mohli by ste mi, prosím, povedať, či je možné požiadať o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva (BSM) po troch rokoch od rozvodu, ak už uplynulo viac ako 7 rokov od rozvodu? Je vôbec možné vysporiadať BSM dohodou, alebo je nutné o to požiadať súdom? S vysporiadaním BSM po rozvode mám problémy, preto prosím o pomoc. Ďakujem. S úctivým pozdravom.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Dobrý deň,

ak uplynuli viac ako 3 roky od rozvodu (právoplatného súdneho rozhodnutia o rozvode manželstva), účastníci (bývalí manželia) nemôžu už platne vysporiadať svoje BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Po 3 rokoch od rozvodu manželstva nastáva nevyvrátiteľná právna domnienka:

Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Ak ste teda mali nehnuteľnosti, tie prešli do podielového spoluvlastníctva a tie je možné majetkovo vysporiadať zmluvou o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva a ak sa nedohodnete s bývalým manželom, tak potom súdnou cestou.

Vysporiadanie bsm po troch rokocho od rozvodu je možné iba vtedy, ak by do 3 rokov od rozvodu začalo súdne konanie. Delenie majetku po rozchode partnerov (manželov) je po uplynutí 3 rokov možné iba zmluvou o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo ak sa manželia nedohodnúť na delení majetku, potom je to možné riešiť súdnou cestou.

BSM po rozvode obsahuje veľmi veľa možností a veľakrát klientom úplne zmeníme pohľad na to, ako by ich súd vysporiadal, ak by sa nedohodli. Nie je dobré za každú cenu sa súdiť, pokiaľ však protistrana účelovo chce získať viac ako jej patrí, potom je namieste riešiť to súdnou cestou.

Z osobnej skúsenosti vieme, že len veľmi málo konaní skončí na súde rozsudkom.

Neváhajte sa na nás obrátiť o pomoc. Pokiaľ nemáte peniaze na platenú konzultáciu, využite naše 15 minútové bezplatné konzultácie, prípadne si na tejto našej stránke pohľadajte odpoveď na svoje otázky (vpísaním kľúčových slov do vyhľadávacieho poľa vpravo hore). Dozviete sa veľa užitočných informácii.