Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Má moja mama po rozvode nárok namne darovaný majetok od otca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Má moja mama po rozvode nárok namne darovaný majetok od otca

Dobrý deň, môj otec mi prostredníctvom darovacej zmluvy daroval dom, ktorý nadobudol po smrti svojho otca. Rodičia sú rozvedení, darovacia zmluva prebehla až po ich rozvode. Rada by som upozornila, že tento dom nebol nadobudnutý v ich manželstve. Neboli na ňom počas manželstva rodičov vykonané žiadne iné zmeny. Moja otázka teda znie: v prípade mňa ako jeho dcéry (ak by sa mi niečo do budúcna prihodilo), mala by na tento dom nárok aj moja mama, keď je v mojom vlastníctve? Aktuálne riešime túto otázku, nakoľko vzťahy u nás v rodine nie sú dobré. Ďakujem za odpoveď, s prianím príjemného dňa, [meno]

Odpoveď: Má moja mama po rozvode nárok namne darovaný majetok od otca

Dobrý deň,

vo vašom prípade je dôležité vedieť, že darovaný dom, ktorý vám daroval otec, je vo vašom výlučnom vlastníctve a nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), keďže ide o dar.

Vo vašom prípade, ak by ste nemali deti a neboli by ste vydatá, budú vašimi dedičmi vaši rodičia ako prví dedičia podľa zákona. To znamená, že aj vaša matka by mala nárok na dedičstvo po vás, vrátane tohto domu. Ak si tu situáciu chcete vyriešiť inak, odporúčam zvažovať spísanie závetu, v ktorom by ste určili dedičov podľa vášho želania. Tak môžete zabezpečiť, aby vaša matka nemala nárok na dom, prípadne iní príbuzní alebo ďalšie osoby, ktorým chcete tento majetok zanechať.

Zvážte teda alternatívu spísania závetu, čo vám umožní upraviť dedičské nároky podľa vašich predstáv a minimalizovať potenciálne rodinné konflikty.

Prajem vám prijemný deň.