Dobrý deň, Vami položenp otázku ste zaradili do časti, kde sa zaoberáme vymáhačskými spoločnosťami. Nepíšete však v otázke konkrétne dátumy, kedy došlo k splatnosti dlhu, kde bol ručiteľ. Uvádzame, že v zymsle ust. § 546 a nasl. Občianskeho zákonníka ak dlžník vhlási osobný bankrot, ručiteľský záväzok zo zákona nezaniká.
Podstatné pre ručiteľa je to, od kedy bol dlžník v omeškaní s úhradou splatnejsplátky pôžičky. Ide o to, že premlčacia doba plynie rovnako pre dlžníka, ako aj pre ručiteľa. V zmysle ust. § 549 Obč. zkonníka platí, že "ručiteľ môže plnenie odoprieť, pokiaľ veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník." Z uvedeného zákonného ustanoveia vyplýva, že ak bol dlžník v omeškaní, možnosťou na strane veriteľa bolo kontaktovať ručiteľa, aby uhradil splatný dlh. Aj v tomto prípade paltí všeobecná premlčacia doba v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka, ktorá je tri roky a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Ak táto doba uplynula, potom už veriteľ estou súdu sa nemôže domáhať splatenia dlhu od ručiteľa, lebo ten v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka vznesie námietku premlčania a súd návrh zamietne. Zjednodušene povedané, ak ku splatnosti dlhu došlo pred viac ako 3 rokmi, potom nič neuhradzujte. Veriteľ mal dostatok časového priestoru na podanie žaloby na súd.
AKteraz od Vás žiada vymáhačská spoločnosť úhradu dlhu za dlžníka, vymáhačskej spoločnosti nič nepodpisujte, neuznávajte dlh, a ani listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu Vám zostatok odpustia.
Pre podrobnejšie zodpovedanie otázky by sme potrebovali vidieť doklady.
Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.