POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môže mi súd premeniť podmienku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Môže mi súd premeniť podmienku?

Dobrý deň, v roku 2014 som porušil dvojročnú podmienku tým, že som spáchal drobnú krádež v obchode a dostal som za to štyri mesiace nepodmienečného trestu. Trest som odsedel celý a bol som prepustený 16.2.2016. Od spáchania skutku som nevykonal žiadny ďalší priestupok. Prišlo mi predvolanie na verejné zasadnutie ohľadom premeny podmienky a rád by som sa opýtal, či existuje možnosť nepremenenia podmienky. Keďže trestný čin nebol závažný (išlo o prečin - ukradol som jednu fľašu alkoholu), skôr by som uprednostnil udelenie trestu práce alebo navýšenie podmienky. Od prepustenia vediem riadny život, mám prácu na TPP a mám bývanie. Berie súd do úvahy aj takéto okolnosti? Je pravdepodobnejšie, že mi podmienku nepremenia, ak ma bude na súde zastupovať právnik? Ďakujem za odpovede. S pozdravom.

Odpoveď: Môže mi súd premeniť podmienku?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 50 ods. 4 Trestného zákona je možné, aby podmienečné odsúdenie nebolo premenené na nepodmienečné. Ide o výnimočné situácie, kedy môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať v platnosti podmienečné odsúdenie. Následne sú v bodoch a) až d) vymenované opatrenia, ktoré môže súd nariadiť, ak Vaše podmienečné odsúdenie nepremení na nepodmienečný trest. To, či tak súd spraví a prípadne aké ďalšie opatrenie Vám uloží nie je možné vopred povedať. Záleží to na podrobných okolnostiach Vášho prípadu, na spôsobe vedenia Vášho života (nielen po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody), skutku, za ktorý ste boli podmienečne odsúdený a tiež skutku, za ktorý ste boli nepodmienečne odsúdený, plnení občianskych povinností... Súd všetky tieto okolnosti vezme do úvahy a bude ich posudzovať vo vzájomnej súvislosti. Následne na základe toho rozhodne, či Vám premení podmienečné odsúdenie na nepodmienečné alebo nie. Či Vám môže právnik (advokát) v tomto prípade pomôcť je ťažké posúdiť. Pri takýchto konaniach totiž nejde o právne posúdenie veci alebo iné právne otázky. V týchto prípadoch rozhodujú konkrétne Vami spôsobené skutky, spôsob vedenia života...