Odvolanie v trestnom konaní


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčiansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 1. 5. 2015

Otázka: Odvolanie v trestnom konaní

Dobrý deň. Dá sa odvolať proti uzneseniu krajského súdu, ak mi odvolanie zamietli pre oneskorenie odvolania? Pri tom som sa priamo na hlavnom pojednávaní okresného súdu vyjadrila, že sa odvolám až po doručení rozsudku, nie po vyhlásení rozsudku, čo pravdepodobne nie je ani v zápisnici.

Odpoveď: Odvolanie v trestnom konaní

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 306 ods. 1 Trestného poriadku: „Opravným prostriedkom proti rozsudku súdu prvého stupňa je odvolanie.“ Proti uzneseniu súdu o zamietnutí odvolania z dôvodu, že bolo podané oneskorene preto nemožno podať odvolanie (riadnym opravným prostriedkom proti uzneseniu je totiž sťažnosť). Pokiaľ ide o počítanie lehoty na podanie odvolania, pre jej začiatok je rozhodujúce oznámenie rozsudku. Podľa ustanovenia § 309 ods. 1 Trestného poriadku: „Odvolanie sa podáva na súde, proti ktorého rozsudku smeruje, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku. Oznámením rozsudku je jeho vyhlásenie v prítomnosti toho, komu treba rozsudok doručiť. Ak sa rozsudok vyhlásil v neprítomnosti takejto osoby, oznámením je až doručenie rozsudku.“ Ak ste teda bola prítomná pri vyhlásení rozsudku, začala plynúť lehota na podanie odvolania nasledujúcim dňom po vyhlásení rozsudku. V praxi sa preto používa tzv. blanketové odvolanie, teda také, ktoré podáte v zákonnej lehote na odvolanie, avšak jeho bližšie odôvodnenie zašlete súdu až po tom, čo obdržíte písomné vyhotovenie rozsudku. Jediným prípadom, kedy súd akceptuje oneskorene podané odvolanie (tzn. kedy súd nemôže zamietnuť ani oneskorené odvolanie) je ten, keď ho oprávnená osoba podala oneskorene iba preto, že sa riadila nesprávnym poučením súdu (viď. ustanovenie § 316 ods. 2 Trestného poriadku).

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Odvolanie v trestnom konaní (Trestné právo)

Dobrý deň. Som zúfalá. Prosím Vás pekne o radu ide o to, že priateľ má podmienku od november 2016 podmienku na 4roky. Dostal sa do zlej partie, kde začal hrávať automaty, kde to zašlo už ďaleko. Pracoval v jednej jedálni, kde prehral tržbu 290e k čomu sa aj priznal podpísal, že do mesiaca vráti ale ostal bez práce a majitelia jedálne ho udali na polícii, tak hneď to aj zaplatil ešte predtým ako to policajt poslal na súd. Majitelia to chceli stiahnuť ale policajt nechcel, že sa nedá. Teraz mu prišlo rozhodnutie zo súdu, že rozsudok je 12mesiacov na súde nebol. Prosím poraďte, či je ešte možné to nejako urobiť podmienku na podmienku, že by sa šiel aj liečiť a vlastne peniaze boli vrátené ešte pred poskanim udania na súd. Ďakujem pekne za radu.

Odpoveď: Odvolanie v trestnom konaní

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.11.2017)

Dobrý deň, v tomto prípade nie je dôležité, či boli peniaze uhradené ešte pred tým ako to šlo na súd.

Teraz bude predvolaný na konanie, v ktorom sa bude rozhodovať o premene prvej podmienky. Za určitých okolností je možné ponechať podmienku v platnosti ale pri takomto trestnom čine je to málo pravdepodobné.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odvolanie v trestnom konaní (Trestné právo)

Dobry den, mal by som jednu otazku. dna 5.11.2015 som mal pojednávanie na zaklade môjho odvolania voci rozsudku okresného sudu BA V. na krajskom sude v Bratislave, na ktorom sa sudca krajského sudu stotoznil s výrokom okresného sudu v moj neprospech. uviedol ze podrobnosti budu uvedene v písomnom vyhodoveni, ktore mi avsak do dnesnej doby este neprislo. chcem sa opytat, aku ma lehotu sudca krajského odvolacieho sudu v trestnej veci na dorucenie rozsudku a ci sa da ustne vyhlasenie brat dnom pojednavania ako pravoplatne alebo mam cakat na pisomne vyhotovenie rozsudku a do kedy? dakujem

Odpoveď: Odvolanie v trestnom konaní

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.12.2015)

Dobrý deň, lehota na vyhotovenie rozsudku je 30 dní. Predĺžená môže byť až na 60 dní. 
Rozhodnutie je už právoplatné, pretože proti nemu nie je prípustné odvolanie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odvolanie v trestnom konaní (Trestné právo)

Dobry den chcem vas poprosit o radu. Bol som na okresnom sude v sp. novej vsi sudeny za vyzivne. Na posledne pojednavanie som dal suhlas, aby konali v mojej nepritomnosti. To bolo v januari 2015. V marci som volal na sud a sudna uradnicka mi povedala, ze som bol odsudeny ale ze rozsudok este nie je. Teraz som sa dozvedel ,ze ma okresny sud odsudil a kedze sa im vracala posta ako adresat neznamy tak, ze je rozsudok pravoplatny a musim nastupit na vykon trestu. Pritom moja priatelka s mojim synom na tej adrese su cely den doma a ziadna posta mi nechodila. Mozte mi poradit? Velmi pekne vam dakujem.

Odpoveď: Odvolanie v trestnom konaní

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.09.2015)

Dobrý deň, v tomto prípade sa uplatnila fikcia doručenia. Na súde (a aj v prípravnom konaní na polícií) sa vždy súd dotazuje na Vašu adresu, na ktorej sa zdržiavate. Tu ste určite nahlasovali adresu, na ktorej sa zdržiavate. Tým pádom sa rozhodnutie Okresného súdu správoplatnilo aj napriek tomu, že ste sa o zásielke nedozvedeli. 

Môžete urobiť ešte to, že napriek tomu podáte odvolanie, uvediete, že ste odvolanie nedostali a zároveň podáte žiadosť o odklad výkonu trestu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk