Odvolanie v trestnom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Odvolanie v trestnom konaní

Dobrý deň. Je možné sa odvolať proti uzneseniu krajského súdu, ak bol môj odvolací podnet zamietnutý pre jeho oneskorenie? Napriek tomu, že som sa na hlavnom pojednávaní okresného súdu vyjadrila, že sa odvolám až po doručení rozsudku, nie po jeho vyhlásení, čo pravdepodobne nebude ani zapísané v zápisnici.

Odpoveď: Odvolanie v trestnom konaní

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 306 ods. 1 Trestného poriadku: „Opravným prostriedkom proti rozsudku súdu prvého stupňa je odvolanie.“ Proti uzneseniu súdu o zamietnutí odvolania z dôvodu, že bolo podané oneskorene preto nemožno podať odvolanie (riadnym opravným prostriedkom proti uzneseniu je totiž sťažnosť). Pokiaľ ide o počítanie lehoty na podanie odvolania, pre jej začiatok je rozhodujúce oznámenie rozsudku. Podľa ustanovenia § 309 ods. 1 Trestného poriadku: „Odvolanie sa podáva na súde, proti ktorého rozsudku smeruje, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku. Oznámením rozsudku je jeho vyhlásenie v prítomnosti toho, komu treba rozsudok doručiť. Ak sa rozsudok vyhlásil v neprítomnosti takejto osoby, oznámením je až doručenie rozsudku.“ Ak ste teda bola prítomná pri vyhlásení rozsudku, začala plynúť lehota na podanie odvolania nasledujúcim dňom po vyhlásení rozsudku. V praxi sa preto používa tzv. blanketové odvolanie, teda také, ktoré podáte v zákonnej lehote na odvolanie, avšak jeho bližšie odôvodnenie zašlete súdu až po tom, čo obdržíte písomné vyhotovenie rozsudku. Jediným prípadom, kedy súd akceptuje oneskorene podané odvolanie (tzn. kedy súd nemôže zamietnuť ani oneskorené odvolanie) je ten, keď ho oprávnená osoba podala oneskorene iba preto, že sa riadila nesprávnym poučením súdu (viď. ustanovenie § 316 ods. 2 Trestného poriadku).