Ako postupovať pri predkupnom práve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Ako postupovať pri predkupnom práve?

Dobrý deň. Touto cestou by som vás chcel požiadať o právnu radu v prípade predkupného práva. Spolu s manželkou sme spoluvlastníkmi pozemku v BSM, ktorý sme zakúpili od manželkiných rodičov v roku 2000. Na pozemku sa nachádza rodinný dom, ktorý nebol súčasťou kúpnej zmluvy. V roku 2002 tento dom manželka zdedia so svojou sestrou, pričom každá získala polovičný podiel. Už dlhší čas sme sa neúspešne snažili odkúpiť druhý podiel na dome. Teraz nám švagriná navrhla, aby nám preda svoj polovičný podiel na dome. Avšak žiada, aby bola v zmluve ustanovená klauzula o predkupnom práve predávajúcej strany v prípade, ak by sme dom chceli predajt inej osobe do určitej doby. Považujem to za zvláštne, keďže švagriná sa dobrovoľne vzdáva svojho podielu, za ktorý dostane zaplatené. Tomuto podielu by určila trhovú cenu. Taktiež sa mi nepáči možnosť zápisu vecného bremena v podobe predkupného práva na kataster, čo by nám obmedzilo vlastnícke práva. Navyše, existuje otázka, či nám nejaká banka poskytne úver na nehnuteľnosť, na ktorú je uvalená takáto záťaž. Po odkúpení podielu z domu plánujeme jeho rekonštrukciu. Rád by som vás teda požiadal o stanovisko a radu, ako by sme mali v tejto situácii postupovať.

Odpoveď: Ako postupovať pri predkupnom práve?

Dobrý deň

predkupné právo je tzv. vedľajšie dojednanie pri kúpnej zmluve. Môže vzniknúť buď zo zákona alebo zmluvou. Predkupné právo zmluvou vzniká medzi predávajúcim a kupujúcim na základe vedľajšieho dohovoru uzavretého v súvislosti s kúpnou zmluvou. Ide o dohodu medzi vami, teda môžete a nemusíte súhlasiť. Treba švagrinej vysvetliť, prečo nesúhlasíte s ťarchou (prípadné branie úveru). Pokiaľ by ste však nakoniec zriaďovali predkupné právo, treba vychádzať z ust. § 602 - § 606 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Je potrebné, aby v zmluve boli presne určené podmienky tohto práva (teda napr. či sa zriaďujuje ako vecné právo, ktoré bude pôsobiť aj voči nástupcom kupujúceho a pod.).