Čestné vyhlásenie ako príloha k zmluve o predaji bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Čestné vyhlásenie ako príloha k zmluve o predaji bytu

Dobrý deň, moja matka je alkoholička. Už niekoľkokrát sa pokúšala o ambulantnú liečbu, ale bez úspechu. Každú inú formu liečby odmieta. Je vydatá a s mojim otcom žijú sami v byte, ktorý vlastnia v BSM. Kvôli pretrvávajúcim manželským nesporazumom a častým hádkam spôsobeným jej alkoholizmom sme jej odporučili, aby sa s otcom rozišli bez rozvodu, predali byt, peniaze si rozdelili a využili na kúpu dvoch menších bytov. S týmto riešením však nesúhlasila. Počas posledného pokusu o liečbu podpísala čestné vyhlásenie, že v prípade bezdôvodného prerušenia protialkoholickej liečby súhlasí s predajom bytu. Toto mala byť akási "poistka" a prejav jej ochoty vážne sa zaoberať abstinenciou. Keďže prerušila liečbu a opäť začala piť (po požití alkoholu sa stáva agresívnou), priviedla som otca k sebe. Ten trvá na predaji ich spoločného bytu a chce si kúpiť vlastný byt. Môžem čestné vyhlásenie použiť ako prílohu ku zmluve o predaji bytu, ktorá bude chýbať jej podpis? Akú vážnosť má takéto vyhlásenie vlastne? Otec chcel situáciu riešiť "po dobrom", ale matka sa komunikácii vyhýba. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čestné vyhlásenie ako príloha k zmluve o predaji bytu

Dobrý deň

v prvom rade, pokiaľ si Váš otec kúpi byt za trvania manželstva (teda sa nerozvedú), nebude jeho vlastný (vo výlučnom vlastníctve), ale bude patriť stále do BSM.

Podľa § 146 ods. 1 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.” Teda ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach, rozhodne na návrh niekorého z nich súd.

Čo sa týka čestného vyhlásenia a Katastra, správny orgán podľa § 39 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní môže namiesto dôkazu pripustiť Čestné vyhlásenie účastníka konania, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Čestné vyhlásenie nepripustí, ak tomu bráni všeobecný záujem alebo ak by tým bola porušená rovnosť medzi účastníkmi konania. Čestným vyhlásením nemožno nahradiť znalecký posudok. V čestnom vyhlásení je účastník povinný uviesť pravdivé údaje. Správny orgán musí upozorniť účastníka konania na právne následky nepravdivého čestného vyhlásenia. (Stanovisko Konzultačného zboru Ministerstva vnútra SR pre aplikáciu správneho poriadku z 25. 10. 2007 č. 17).