Ako previesť polovicu bytu na manžela

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Ako previesť polovicu bytu na manžela

Dobrý deň, po smrti mojej mamy sa moja sestra vzdala svojej čiastky z bytu v môj prospech, pretože som s manželom žila v spoločnej domácnosti s mamou a starali sme sa o ňu. Môj manžel mi niekoľko rokov výrazne pomáhal - vozieval nás po lekároch a nemocniciach, chodil pre mamine lieky, pomáhal mi pri kúpaní, atď. Chcela by som sa spýtať, ako nová majiteľka bytu, ako môžem previesť polovicu bytu na manžela, aby sa stal spoluvlastníkom spomínaného bytu. Obvykle je medzi manželmi byt rozdelený tak, že každý vlastní jednu polovicu. Je teda možné previesť polovicu bytu na manžela? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako previesť polovicu bytu na manžela

Dobrý deň

Odpoveď na otázku "Ako previesť polovicu bytu na manžela?"

Nakoľko Vaša sestra sa vzdala svojho podielu vo Váš prospech, išlo o nadobudnutie nehnuteľnosti mimo BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). V tomto prípade ste výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti výlučne Vy. Previesť polovicu bytu na manžela, aby ste zabezpečili, že sa stanete podielovými spoluvlastníkmi (1/2 a 1/2) je možné darovacou zmluvou. Na základe darovacej zmluvy darujete zo svojho výlučného vlastníctva polovicu bytu manželovi. Takto sa stanete každý vlastníkom po jednej polovici. Nie je to možné urobiť kúpnou zmluvou, nakoľko pri BSM platí, že ak počas manželstva ktorýkoľvek z manželov nadobudne nehnuteľnosť (najmä okrem darovania a dedenia), táto nehnuteľnosť (vec) patrí do BSM. Pokiaľ by ste teda predali a manžel kúpil polovicu Vášho bytu, potom by situácia bola taká, že polovica bytu by patrila výlučne Vám a druhá polovica (hoci by to kataster napísal výlučne na Vášho manžela) by patrila obom a bola by v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Zápis v katastri je smerodatný vtedy, pokiaľ sa nepreukáže opak.