Kúpa bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 6. 12. 2018

Otázka: Kúpa bytu

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať s priateľom sme kúpili byt od jednej staršej pani minuli mesiac boli im ihneď vyplatené peniaze s banky s tým, že ona je jediná vlastnícka a ma dve deti. S tým, že jej syn nás dal na súd, že mu nebola vyplatená suma, ktorú sme udali na zmluve, ktorú si on vyžiadal, aby peniaze s jej bytu boli rozdelené medzi nich súrodencov rovnakým dielom. Jeho sestra má aj výpis účtu, že mu tie peniaze poslala len jemu akonáhle tie peniaze prišli jemu ich zobral exekútor takže z tých peniazov on nič nedostal, a že bude tvrdiť na súde, že sme ho oklamali, a že nevie vôbec aké zmluvy podpisoval pred notárom. Je možné, že súd mu to uverí, že sme na neho tlačili a nevedel čo podpisuje? Neradi by sme prišli o byt aj peniaze. A ešte by som chcela vedieť, či má vôbec nárok kým majiteľka žije na ten byt on, keďže nie je spolumajiteľ, lebo to bolo na dobrej vôli tej majiteľky, či si tie peniaze nechá alebo rozdelí medzi syna a dcéru. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa bytu

Dobrý deň, čo sa týka spôsobu zaplatenia kúpnej ceny, tá závisí výlučne na dohode zmluvných strán. Majiteľka bytu sa mohla slobodne rozhodnúť tak, že kúpna cena má byť vyplatená na dva rôzne účty, pričom by išlo o účty jej detí. Jej deti vôbec nemuseli podpisovať kúpnu zmluvu, ak neboli vlastníkmi nehnuteľnosti. V tomto smere nám ani nie je zrejmé na základe čoho ju podpisovali aj oni. Ak on bude v súdnom konaní tvrdiť, že zmluvu podpisoval pod nátlakom, musí tento nátlak preukázať, inak neunesie dôkazné bremeno a súd jeho žalobu zamietne. S ohľadom na skutočnosť, že zmluvu podpisovali aj deti majiteľky bude potrebné vykonať podrobnejšiu analýzu zmluvy, že či Vám nevznikla povinnosť priamo voči nemu, ale iba voči jeho matke. Za účelom zistenia tejto skutočnosti Vám odporúčame objednať sa na osobné stretnutie prostredníctvom nášho formulára.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Kúpa bytu (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa informovať, kúpila som si byt, na ktorý platím hypotéku. V prípade, že by som sa vydala ešte skôr ako bude splatená hypotéka na byt, prechádza vlastníctvo bytu do BSM? Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa bytu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.02.2019)

Dobrý deň,

pokiaľ ste byt kúpili pred uzatvorením manželstva, byt ako nehnuteľnosť nebude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva., 
V prípade, že by ste sa vydali, príjmy /mzda, odmeny a pod/ patria do bezpodielového spoluvlastníctva, a v prípade, že hypotéka by bola splácaná v čase trvania manželstva, neznamená to automaticky, že byt bude patriť do BSM. 
Len v prípade rozvodu, by ste boli povinná uhradiť manželovi sumu zodpovedajúcu časti splátok z dôvodu, že zo spoločného majetku v čase trvania manželstva  budú vykonávané splátky hypotéky na Váš majetok vo výlučnom vlastníctve.
Citujeme z ust. § 150  Občianskeho zákonníka :
"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk