Podotázka: Náhrada za užívanie podielu na nehnuteľnosti
(Občianske právo)
Dobrý deň. Mám otázku. Zomrela mi mama (predtým otec), ktorá okrem iného zanechala nehnuteľnosť v podobe chaty. Mám len jedného súrodenca. Keďže som mal k danej chate dlhodobo výraznejší vzťah ako môj brat, hneď po smrti mamy som urobil prepis vody, elektriny a digitálnej televízie na seba, aby nedošlo k nedoplatkom a vypnutiu týchto služieb. Dedinské konanie ešte neprebehlo, avšak predpokladám, že nedôjde ku dohode medzi mnou a bratom ohľadom tejto nehnuteľnosti.
Moja otázka znie: Keď brat, ako polovičný vlastník zákonitej tejto nehnuteľnosti, dá súhlas na jej využívanie tretej osobe (vzdialenej rodine, krátkodobo, na dovolenku) a ja s tým nesúhlasím, aby chatu akokoľvek využívala tretia osoba, či už v príbuzenskom, alebo inom pomere ku mne a bratovi, ako by som to mal riešiť? Keď to nedovolím a zabránim jej využítiu tretou osobou, aj keď súhlasí môj brat ako jej spoluvlastník zo zákona, dopustím sa niečoho protiprávneho?
A posledná vec: pred smrťou mama vyjadrila ústne vyhlásenie, že si mám chatu nechať, rovnako ako auto, ktoré mi dala pred smrťou do užívania, a že veľký byt si má nechať brat. Svedkom tohto vyhlásenia bola len moja manželka (v nemocnici, kde mama bola ešte fyzicky aj psychicky v stave, v ktorom nebolo dôvod spochybňovať jej rozhodovacie a rozlišovacie schopnosti). Môže táto skutočnosť nejako zaväzovať v dedičskom konaní?
Vopred ďakujem za radu a fundovanú odpoveď.
Odpoveď: Náhrada za užívanie podielu na nehnuteľnosti
(odpoveď odoslaná: 14.07.2015)
Dobrý deň, podieloví spoluvlastníci sa o hospodárení (napr. o tom komu sa dá do nájmu alebo krátkodobého užívania) so spoločnou vecou majú v prvom rade dohodnúť medzi sebou. V prípade, že k takejto dohode nedôjde, tak sa hlasuje. Vo Vašom prípade je hlasovanie zbytočné, keďže ste polovičnými podielovými spoluvlastníkmi, tzn. väčšinu ani jeden z Vás nevie dosiahnuť. V takom prípade (pri rovnosti hlasov) rozhodne súd na návrh niektorého zo spoluvlastníkov. Váš brat si nemôže svojvoľne do chaty nasťahovať cudzích ľudí.
K Vašej druhej otázke. V našom právnom poriadku musia mať závety písomnú formu. Nemusí ju vlastnoručne napísať osoba, ktorá závet robí, ale musí mať písomnú formu s určitými špecifickými pravidlami pre platnosť závetu (svedkovia...). Ústne vyhlásenie Vašej mamy nemá žiadnu právnu relevanciu v prípade dedičského konania. Môže mať len morálnu hodnotu pre dedičov, na základe ktorej by napríklad došlo k dohode medzi dedičmi v súlade s vôľou poručiteľa.